Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Совршена лесна летна салата која може да ви биде оброк или ужинка, а се подготвува многу брзо.

Потребни состојки:

– 300 гр пилешко филе
– сув зачин (според вкус)
– 1 тврдо варено јајце
– масло
– грчки јогурт 200 мл
– 3 чешниња лук
– 2 шаки мелени ореви
– марула
– 1 краставица
– сол и бибер (според вкус)
– истостиран сусам

Подготовка:

– Најпрвин пилешкото месо сварете го во вода и зачинете го со сув зачин или коцка супа со цел да биде повкусно, а потоа ситно исецкајте го. Исецкајте ги сите состојки ситно, промешајте, а потоа оставете ја салатата во фрижидер убаво да се олади, а состојките да се поврзат, сервирајте во чинија и уживајте во пријатниот вкус.

Прочитајте и...  Ковид-19 како инспирација за славната серија: Хирурзите од „Вовед во анатомија“ се борат со пандемија

Поврзани вести

Од коронавирусот почина Зоран Росоманов, зетот на легендарната Виолета Томовска

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Вргањ со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Милена Ризовска

Џенифер Лоренс остана без својот имот кој беше опустешен од  ужасен пожар

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО | Белата куќа во празнично руво: Меланија Трамп е подготвена за последниот Божиќ, како прва дама!

Слободен Печат

Били Ајлиш откри како карантинот влијаел на нејзината креативност и создавање нова музика

Слободен Печат

Џенифер Лопез го прослави објавувањето на својата нова песна со виртуелна забава

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian