Tag : јадете

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Здрава храна: Зошто треба почесто да јадете фава грав

Слободен печат
Фава гравот познат како боб е кралот меѓу останатите видови грав, а неговиот вкус е многу посладок и побогат. Со оглед дека популарноста на бобот...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Зошто не треба да јадете и пиете од пластични чаши и чинии?

Слободен печат
Употребата на пластични садови, прибор за јадење и чаши, не е сигурнa колку што сметаат потрошувачите, без оглед на тоа дали на пакувањето на овие...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Најлековитото овошје на светот – Секое утро, на празен стомак јадете по една смоква, ќе се случи чудо со вашето здравје

Слободен печат
Смоквите со право се познати како рајско овошје од Медитеранот. Лековити делови од ова растение се плодот, млечниот сок, листот и кората од дрвото. Сувата...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Евтина а суперздрава – Осум причини зошто морате редовно да ја јадете оваа риба

Слободен печат
Доколку се борите со депресија, редовно јадете сардини – Оваа храна помага во намалување на појавата на воспалителни процеси во телото и е богат извор...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Доколку премногу се потите и ви мириса под пазувите, внимавајте што јадете!

Слободен печат
Потењето е начин за тело да ви каже дека е време да се разладите или дека реагирате на стресни ситуации. Дерматолозите посочуваат дека има многу...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Додека трае пандемијата со коронавирусот – Секој ден пијте лимонада и јадете храна во која има цинк

Слободен печат
Доколку ги имате сите познати симптоми на коронавирусот, или едноставно ве боли грлото поради одредена алергија или сте настинале, советот на нутриционистите  е во телото...
Магазин Магазин слајдер Храна

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Совршена лесна летна салата која може да ви биде оброк или ужинка, а се подготвува многу брзо. Потребни состојки: – 300 гр пилешко филе –...
Здравје Магазин

Јадете лути пиперчиња, подолго ќе живеете!

Слободен печат
Научниците тврдат дека блокирањето на способноста на телото да чувствува болка го продолжува животниот век, а еден од начините да ја „исклучите“ болката е да...
Еспресо Здравје Магазин Храна

Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Слободен печат
Луѓето на работа поминуваат половина од својот ден. За време на работа грицкаме се што ќе ни дојде при рака, а во комбинација со седењето,...
Здравје Магазин

Што се случува во вашето тело кога наутро јадете јајца?

Слободен печат
Канадските научници открија дека доколку појадувате јајца ќе имате намален ризик од кардиоваскуларни болести и рак. Јајцата се одличен извор на протеини и ги содржат...