6 C
Скопје

Шекеринска: За бегството на Мијалков потребна е не само политичка, туку и кривична одговорност

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска  на прес конференција во посета на армискиот полигон „Криволак” во врска со последните случувања со Сашо Мијалков посочи дека пред ова бегство ниту владата ниту државата, ниту правосудниоте органи нема да ги  затворат очите.

-Реакциите во јавноста покажаа дека сите ќе бараме  решителна акција и ќе бараме одговорност. Прашањето веќе е како државата да обезбеди луѓе кои бегаат од правдата, и прашање е кој го информираше Мијалков и го организираше и обезбеди неговото бегство. Ние мораме да дадеме одговори на овие прашање, кај сите органи ќе бараме политичка и кривична одговорност. Ова не е случајно и не е превид, ова е очигледно дека некој го информирал Мијалков.   Правосудните органи  и извршната власт не смеат да молчат, кај сите оние кои потфрлиле ќе бараме и политичка и кривична одговорност. Нема игра со правната држава. Свесни сме дека и наша и државна обврска е да реагираме, да одговориме и да носиме одговорност, истакна Шекеринска.

Прочитајте и...  Зеленски: Немаме време за губење, мора да дејствуваме брзо за да ги намалиме тензиите

Амбасадорката на САД, Кејт Брнз кратко искоментира дека ја следат и ќе продолжат да ја следат ситуацијата бидејќи имаат информации од владата  и заедничка соработка.

ВИДЕО | Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дали има и други патни исправи

Заев бесен поради бегството на Мијалков: Или да се најде или оставки на сите одговорни

ВИДЕО | Муслиу: Потребни се храбри, конкретни чекори, време е системот целосно да профункционира

Блиските од семејството на Мијалков повикани во полициска станица

Кој го помогна бегството на Мијалков?

Николовски: Заев му овозможи на Мијалков да побегне

ФОТО: „Мериот“ под полициска опсада, од Мијалков ни трага ни глас

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар