10.8 C
Скопје

Кралицата нареди кршење на традицијата на погребот на принцот Филип: Никој не смее да ги посрами нејзиниот син и внук

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на поинаков начин од тоа што е вообичаено во кралското семејство…

Традицијата според која членовите на кралското семејство на погребите на своите најблиски носат униформи ќе биде прекршена на последното испраќање на принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета.

Причината зошто принцот Вилијам, принцот Чарлс и другите нема да ги носат своите униформи, со кои би требало да му одадат чест на починатиот Филип и неговите воени заслуги е тоа што носењето на униформите е забрането за принцот Хари и принцот Ендру, кои исто така ќе присуствуваат на погребот.

Војводата од Сасекс го загуби тоа право кога со сопругата Меган Маркл одлучи да се откаже од кралските должности, што за него беше исклучително болно, бидејќи тој служеше во британската војска повеќе од десет години.

Фото: Профимедиа

Од друга страна, принцот Ендру, синот на кралицата Елизабета и принцот Филип, го изгуби тоа право за носење на униформата, како и својата титула по скандалот во кој заедно Џефри Епштајн беше доведен во врска со педофилија.

Фото: Профимедиа

Кршењето на традицијата го нареди самата кралица Елизабета „со цел никој да не може да ги посрами нејзиниот внук и син“, пишува Дејли мејл.

Поради тоа, сите на погребот на принцот Филип ќе се појават во вообичаена облека.

Поврзани вести

ФОТО | Провокативни кадри: Карлеуша покажа зошто има толку следбеници на Инстаграм

Слободен печат

Девојка на „ТикТок“ снима содржина што е вообичаена во Америка, но навредлива во Русија

Слободен Печат

ВИДЕО | Настап полн емоции – Васил Гарванлиев настапи на првото полуфинале на Евросонг

Слободен печат

Ема Вотсон стави крај на молкот: Актерката се огласи на „Твитер“ за гласините за нејзината веридба

Слободен Печат

Прво починала нејзината голема љубов, а подоцна и таа добила страшни вести: Животната приказна на актерката крие потресни детали

Слободен печат

ФОТО | За жал тие се уште се достапни на интернет: Фотографии за кои Викторија Бекам би платила да бидат избришани од сеќавањата

Слободен печат

Остави Коментар