12 C
Скопје

Вака изгледала кога била дел од војската – Се појави ретка фотографија од кралицата Елизабета стара 8 децении! (ФОТО)

Кралицата Елизабета II имала само 13 години кога започнала Втората светска војна…

На интернет се појави фотографија од кралицата Елизабета која настанала пред 8 децении, односно кога тогашната принцеза имала само 18 години.

На неа се гледа како таа вози камион во помошната територијална служба која во 1938 година била помошна женска војска, а во 1941 година добила воен статус.

Кралицата Елизабета II имала само 13 години кога започнала Втората светска војна, а кога вооружениот судир ја зафатил и Велика Британија, таа била евакуирана заедно со нејзината сестра, четири години помладата принцеза Маргарет.

Меѓутоа во 1940 година таа и се приклучила на војската каде работела како возач и механичар.

Таа била дел од војската се до нејзиното крунисување во 1953 година.

Nancy made this observation long ago.

Publiée par John G. Leefe sur Vendredi 31 août 2018

Прочитајте и...  ФОТО: Северина во спортско издание кое наликува на стилот во анимираниот филм „Каменковци“

Поврзани вести

ФОТО | Миа Костова брутално искрена: Ролката ми е од Зара, а сакото од Бит пазар – Стил имаш или немаш, Шанел не те спасува

В.Т.

ФОТО | Од затвор директно на светките модни писти: Џереми Микс со наследникот кој е негова копија

Слободен печат

ФОТО: Брендот „Гучи“ им „објави војна“ на плагијаторите

Слободен печат

ФОТО | Кралицата Летиција, Џејми Ли Кертис и Александра Гранд: Познати дами кои не се срамат од седите влакна

Слободен печат

Канје Вест побарал од Ким да не биде присутна додека поминува време со децата: Дали Кардашијан се согласила на тоа?

Слободен печат

ФОТО: Северина во спортско издание кое наликува на стилот во анимираниот филм „Каменковци“

Слободен печат

Остави Коментар