Вака изгледала кога била дел од војската – Се појави ретка фотографија од кралицата Елизабета стара 8 децении! (ФОТО)

Кралицата Елизабета II имала само 13 години кога започнала Втората светска војна…

На интернет се појави фотографија од кралицата Елизабета која настанала пред 8 децении, односно кога тогашната принцеза имала само 18 години.

На неа се гледа како таа вози камион во помошната територијална служба која во 1938 година била помошна женска војска, а во 1941 година добила воен статус.

Кралицата Елизабета II имала само 13 години кога започнала Втората светска војна, а кога вооружениот судир ја зафатил и Велика Британија, таа била евакуирана заедно со нејзината сестра, четири години помладата принцеза Маргарет.

Меѓутоа во 1940 година таа и се приклучила на војската каде работела како возач и механичар.

Таа била дел од војската се до нејзиното крунисување во 1953 година.

Nancy made this observation long ago.

Publiée par John G. Leefe sur Vendredi 31 août 2018

Прочитајте и...  Игор Џамбазов и Илина Арсова: Омилениот пар на македонската јавност

Поврзани вести

Расправа меѓу историчарите: Ако Камала Харис е „втора дама“, дaли нејзиниот сопруг ќе биде „втор господин“?

Слободен печат

Гест за почит: Ед Ширан донираше 10.000 фунти за болницата која се грижеше за неговата покојна баба

Слободен печат

Марина Туцаковиќ поминува низ хемотерапија – Искрено, не се чувствувам подобро!

Слободен Печат

Колегите од „Амадеус бенд“ неутешни по смртта на Бојан: Немаше ниту еден здравствен проблем

Слободен печат

Интервју со Кристина Арнаудова-Петровски: Веќе некое време не сум дел од естрадата

Анита Златкова

ВИДЕО: Стефан од „Некст тајм“ испеа песна на Лозано, а тој му напиша: Добро ти легнала!

Васко Спасовски

Остави Коментар