15 C
Скопје

Исповед на човек кој примил кинеска вакцина и страдал од мистериозни симптоми 4 недели: Сепак, на крајот има само една порака

„Дали имате настинка? Дали ве боли грлото? Јас одговарам дека сум здрав и подготвен. Вакцината ми ја дава сестрата во левата рака, истата во која ја примив првата вакцина. Седев 15 минути, како и првиот пат според протоколот, излегов и си заминав дома. Сè беше добро, а потоа … “

Вака почнува сведоштвото на И.В. кој бил вакциниран со кинеската вакцина „Синофарм“ во Србија и потоа добил чудни несакани ефекти, кои се барем невообичаени за оваа вакцина и кои не исчезнале до денес.

– Јас бев еден од првите што сакав да се вакцинирам. Но, првиот пат во Саемот ме одбија, бидејќи пред 15 години имав реакција на пеницилин. Тоа не беше пеницилински шок, не беше анафилактичка реакција, но по 15 години дознав дека постои вознемиреност како последица на нејадење ништо пред инјекцијата, па мојот лекар ме советуваше да примам кинеска вакцина Синофарм – рече соговорникот.

„Се будам во петок наутро …“

И.В. понатаму наведува дека откако разговарал со докторот, ја прифатил кинеската вакцина како единствен излез од пандемијата и дека по приемот на првата доза, сè било во ред.

– Болката на местото на убодот траеше еден ден. Се чувствував најнормално. На 21-от ден од првата доза, се разбира, отидов во Здравствениот дом за закажаната втора. Повикот пристигна уредно два дена порано со датумот кога треба да одговорам – вели соговорникот на „Блиц“.

Тој објаснува дека сè било во средата, дека сè било сосема нормално за него еден ден подоцна и дека дури и местото на убодот не го болело како првиот пат. Сепак, работите нагло се промениле два дена по втората доза.

– Се будам во петокот наутро и чувствувам болка во пазувите, левата рака. Мислам, добро, ќе помине, можеби спиев непријатно. Сабота, недела … ништо не се менува. Боли во пазувите и се појавува благ оток. Чекав до среда. Не се менува. Освен тоа, немам други симптоми – детално објаснува И.В. како изгледало сето тоа и додава дека после тоа тој решил да ја испита крвната слика.

Наодите пристигнаа многу брзо и сè беше во најдобар ред – седиментација, ЦРП, ништо не укажуваше на проблем.

Сите наоди беа уредени

– Но, сепак таа рака во пазувите многу ме боли. Имам оток и кога ја држам раката до телото и одам, седнувам, чувствувам непријатност. Закажувам состанок со лекар за ултразвук на пазувите и радиолог и по неколку минути преглед лекарот вели: Да, имате два зголемени лимфни јазли. Веројатно е од вакцината, бидејќи е на таа страна од телото. Вакцината тоа го прави, но не сум слушнал дека се случува и од кинеската затоа што е најблага од сите – И. В ги прераскажува раскажува зборовите на лекарот.

Тој вели дека очекувал дека ќе се смири, но поминале уште 10 дена без никакво подобрување. Откако повторно отишол на лекар, овој пат кај општ лекар, добил утешни зборови дека ќе се смири и добил две кутии антибиотици.

– Јас сум на лекови. Нема ништо подобро. Ист оток, иста болка. После земањето на лекот, лекарите ме испраќаат да ги сликам белите дробови. За среќа, постои рендген во здравствениот дом, што не е само за пациенти со ковид. Ми направија рендген веднаш, резултатот е одличен, немам никакви промени. Се враќам во здравствениот дом каде што тој изјави дека сè е во ред и размислува каде да ме испрати. Изборот на лекарот е инфективната клиника – продолжува приказната.

Сепак, иако добил упат, тој не отишол таму, бидејќи, како што нагласува, тој не е позитивен на ковид, па затоа неговата понатамошна одлука е да продолжи да ги посетува сите лекари во градот со цел да добие дијагноза и помош пред евентуално посета на инфективна.

„Би го сторил истото повторно“

– Како по правило, лекарот треба да пријави несакана реакција на вакцината. А, тоа не е направено на Институтот за Батут каде што треба да се пријави, а можеби некој таму би знаел што да прави во такви ситуации. Оттогаш поминаа четири недели. Сè уште чувствувам дека лимфните јазли ми се зголемени. Сè уште чувствувам болка. Јас сè уште треба да се уверам што ќе направам, како ќе го сторам тоа и каде ќе одам – вели И. В.

Сепак, на крајот тој има порака за сите.

– Секако, вакциниран сум и би го сторил истото повторно. Не сакав да се заразам со коронавирус и издржав толку, една година пандемија без зараза и пресреќен сум што се вакцинирав. Нема ништо друго да ве советувам освен да се вакцинирате. Вакцинирајте се и заштитете се од вирусот кој не е наивен. Но би сакал за луѓето со несакани реакции после вакцинацијата да постои некој на кого можеме да се јавиме, ако државата веќе направи ваква голема и добра работа со вакцините, завршува И.В.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар