16 C
Скопје

Tag : кинеска

Вести Здравје

Исповед на човек кој примил кинеска вакцина и страдал од мистериозни симптоми 4 недели: Сепак, на крајот има само една порака

Слободен печат
„Дали имате настинка? Дали ве боли грлото? Јас одговарам дека сум здрав и подготвен. Вакцината ми ја дава сестрата во левата рака, истата во која...
Вести Свет

Во Унгарија пристигнуваат 40.000 дози од руската вакцина Спутник V

И.И.
Унгарија денеска ќе ја добие првата серија од руската вакцина против Ковид-19, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Минатиот месец Унгарија стана првата земја...
Вести Свет

Орбан најави договор со Синофарм: Чекавме да видиме како ќе помине вакцинацијата во Србија

Слободен печат
Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска изјави дека Будимпешта можеби ќе потпише договор за купување на кинески вакцини против коронавирус денеска или утре и додаде...
Вести Економија

ЦЕПИ и дидели 66 милиони евра на кинеска фармацевтска компанија за развој на вакцина за Ковид-19

Слободен печат
Кинеската компанија „Кловер Биофармацјутикалс Инк“ доби 66 милиони долари од Коалицијата за иновативна подготвеност на епидемии (ЦЕПИ), која е составена и финансирана од влади и филантропски...
Вести Свет

Во Москва уапсена жена од Кина со пет напуштени бебиња заради продажба

Слободен печат
Полицијата уапси жена од Кина која е пронајдена во стан во Москва заедно со пет напуштени бебиња, објави ТАС. Бебињата се на возраст меѓу шест...
Вести Македонија

Џан Ѕуо: До крајот на месецов се очекува кинеската помош

Со заеднички напори, без дискриминација да се бориме против пандемијата на Ковид-19 и со меѓусебна соработка на земјите во светот да го зајакнеме здравствениот систем...