16 C
Скопје

Tag : пеницилин

Вести Здравје

Исповед на човек кој примил кинеска вакцина и страдал од мистериозни симптоми 4 недели: Сепак, на крајот има само една порака

Слободен печат
„Дали имате настинка? Дали ве боли грлото? Јас одговарам дека сум здрав и подготвен. Вакцината ми ја дава сестрата во левата рака, истата во која...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Формулата што го смени светот: Антибиотикот пеницилин на Александар Флеминг повторно под лупа на научниците

Слободен Печат
Пеницилинот е случајно откриен од лекарот и микробиолог Сер Александар Флемнинг во Лондон во 1928 година. A оваа година, научниците за прв пат ги откриле...