9 C
Скопје

Tag : Синофарм

NoSocial Вести Ви Препорачуваме Свет

Која вакцина избраа да ја примат претседателите ширум светот?

Слободен печат
Коронавирусната пандемија се чини дека не стивнува, а земјите ширум светот се обидуваат на секој начин да го спречат ширењето на оваа инфекција. Многу од...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Зелиќ: Нема починати во Србија кои примиле две дози од вакцината, најмногу несакани реакции има од Синофарм

Слободен печат
Павле Зелиќ од Агенцијата за лекови и медицински средства во Србија денеска изјави дека досега се забележани 736 несакани реакции на сите вакцини против коронавирус...
Вести Свет

Експерти на СЗО тврдат дека кинеските вакцини се покажале безбедни

Слободен печат
Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопштија дека вакцините на кинеските лаборатории „Синофарм” и „Синовак” се покажаа безбедни и ефикасни против ковид-19, но, сепак, ...
Вести Македонија

Заев на средба со министерот за одбрана на Кина разговарал за забрзувањето на испораката на вакцините „Синофарм”

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев прими делегација на Министерството за одбрана на Народна Република Кина предводена од министерот за одбрана, генерал Веи Фенгхе,  на која апелирал тој...
Вести Македонија

Филипче: На средина сме од новиот бран на вирусот, масовната вакцинација ќе почне во април

Слободен печат
На средина сме од новиот бран на вирусот, согласно со времетраењето на брановите од околу осум недели, ова е некаде шестата недела.  Навистина е голем...
Вести Регион Слајдер

Србија не ги ублажи мерките: Влез во државата без ПЦР тест само за вакцинираните жители

Слободен печат
Кризниот штаб за борба против коронавирусот на седница на која е разгледана епидемиолошката состојба во Србија одлучи да нема ублажување на постојните мерки. Исто така,...
Вести Регион Слајдер

Прва во регионот, втора во Европа по Монако: Србија набавува уште два милиона дози од вакцината на „Синофарм“

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска разговараше со раководството на „Синофарм“ за процесот на набавка на вакцини, за изградбата на кинеска фабрика за вакцини во...
Вести Регион Слајдер

Брнабиќ: Почнаа подготовките за изградба на погон за производство на вакцините на „Синофарм“

Слободен печат
Производството на вакцините на „Синофарм“ во Србија е важно за нашиот здравствен систем и исклучително е важно и економски и политички и геостратешки, истакна вечерва...
Вести Регион Слајдер

Ќе се гради и фабрика: Србија од 15 октомври почнува со производство на вакцините на „Синофарм“

Слободен печат
Направивме голем договор вечерва, заедно со ОАЕ и Кина, ќе градиме нова фабрика во Србија за вакцините на „Синофарм“ што ќе ги произведуваме од 15...
Вести Македонија

Филипче: По укажувањата го сменивме каналот за набавка на кинеските вакцини

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска ги демантираше тврдењата на италијанскиот весник „Ла верита“ за набавката на кинеските вакцини. Според него, имало обид набавката на...