• Синофарм

ДКСК го запре постапувањето за набавка на 200 000 кинески антиковид-вакцини со посредничка фирма од Хонг Конг

Антикорупциската комисија денеска на седница одлучи да го запре постапувањето по пријавата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за договорот на Владата за набавката на 200 000 вакцини против КОВИД-19 од кинеската компанија „Синофарм” во 2021 преку посредничка „фантомска” фирма „Стабри интернешенл” од Хонг Конг. -Иако во јавноста провејуваше дека ова е нелегално, реално во Македонија тогаш немаше …

ДКСК го запре постапувањето за набавка на 200 000 кинески антиковид-вакцини со посредничка фирма од Хонг Конг Read More »