Tag : вакцина

Вести Македонија

Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

Слободен печат
Постојат претпоставки дека лицата кои што ја примиле БСЖ вакцината се поотпорни на корона вирусот. Ова денеска ги истакна доктор Владимир Микиќ од Институтот за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Бил Гејтс: Работите нема да се вратат во нормала додека вакцината не биде достапна во целиот свет

Слободен печат
Животот може да се врати во нормала само откако вакцина против коронавирусот ќе биде глобално достапна, изјави ко-основачот на Мајкрософт и филантроп Бил Гејтс, јави...
Вести Свет Слајдер

Курц: Нема слобода на патувања додека не се открие вакцина

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастија Курц изјави денеска дека оваа година треба да се избегне одмор, за да не се дозволи вирусот повторно да се увезе во...
Вести Свет Слајдер

Кина ќе има вакцина против Ковид-19 околу крајот на јуни

Слободен печат
Шефот на кинескиот експертски тим во Србија, доктор Пенг Џичианг изјави дека најефикасна заштита од коронавирусот е маска и најави дека Кина би можела да...
Вести Свет Слајдер

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Слободен печат
Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Австралиски научници почнаа да тестираат вакцина за коронавирус, од дозите даваат на творови

Слободен печат
Австралиските научници почнаа да тестираат две потенцијални вакцини против коронавирус. Една вакцина направиле експертите од Универзитетот Оксфорд, а втората амекриканската компанија Inovio Pharmaceutical. Светската здравстевна...
Вести Свет Слајдер

Колку сме блиску до пронаоѓање на вакцина за коронавирусот?

Дејан Андоновиќ
Потенцијалната вакцина против Ковид-19 успешно е развиена и тестирана на експериментални глувци, објавија медицински истражувачи од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург. Најавата доаѓа на...
Вести Свет Слајдер

Шпан: Лекот за коронавирусот ќе се појави на пазарот пред вакцината

Слободен печат
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изрази надеж дека за лекување на Ковид-19 наскоро ќе може да се користат лекови со насочено дејство, бидејќи е...
Вести Свет Слајдер

Кога ќе биде готова вакцината против коронавирусот?

МИА агенција
Дури и најефикасните, понекогаш драконски, стратегии и мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот само ја забавуваат прогресијата на болеста и се уште нема...
Вести Економија

Белгија ќе ослободи пет милиони евра за изнаоѓање вакцина против коронавирусот

Слободен печат
Министерот за финансии и развој на Белгија, Александер Де Кро најави дека неговата влада ќе ослободи пет милиони евра за изнаоѓање вакцина против коронавирусот Ковид-19,...