5 C
Скопје

Tag : вакцина

Вести Свет Слајдер

Студија во Чиле: Кинеската вакцина „КоронаВак“ е 80% ефикасна во спречување на смрт по зараза со коронавирус

Слободен печат
„КоронаВак“, вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија Синовак, е 67 проценти ефикасна во спречување на симптоматска инфекција, соопшти денеска чилеанската Влада по добиените податоци од...
Вести Свет Слајдер

Премиерот Санчез најави шпанска вакцина против ковид-19

Слободен печат
Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави денеска дека се надева дека до крајот на 2022 година и Шпанија ќе развие вакцина против коронавирусот. Тој при обиколка...
Вести Свет

Прва жртва во Австралија по вакцинација со вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Австралија денеска го регистрираше првиот смртен случај по вакцинација со вакцината на „Астра-Зенека“. Жртвата била 48-годишна жена со дијабетес, која по вакцинацијата добила згрутчување на...
Вести Свет Слајдер

Меркел ја прими вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се вакцинираше против Ковид-19 со вакцината на „Астра-Зенека”, јави Дојче Веле. Канцеларката Меркел, која во јули ќе наполни 67 години,...
Вести Здравје

Белгиските здравствени власти сметаат дека вакцината нема да биде доволна против ковид-19

Слободен печат
На прес конференцијата на кризниот штаб за ковид-19 во Белгија денеска, портпаролот, Ив Ван Латем, порача дека вакцината нема да биде доволна за целосна имунизација....
Вести Свет

Урсула фон дер Лајен се вакцинираше против ковид-19

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен се вакцинираше против коронавирусот . – По 100 милиони вакцинирани лица во ЕУ, мило ми е што...
Вести Свет Слајдер

Меркел ќе ја прими вакцината на Астра-Зенека

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе ја прими вакцината на Астра Зенека против коронавирусот. Според германскиот дневен весник „Велт”, политичарката од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ќе...
Вести Свет Слајдер

САД се подготвуваат: Дали помошна доза на вакцината ќе биде потребна после девет месеци од вакцинацијата?

Слободен печат
САД се подготвуваат за можноста дека помошна вакцина ќе биде потребна меѓу девет и 12 месеци после првата вакцина против ковид-19, изјави денеска претставник на...
Вести Свет

Шефот на „Фајзер“ ја правда цената на вакцината: Не е поскапа од храна

Слободен печат
Шефот на „Фајзер” Алберт Бурла денеска изјави дека вакцината на компанијата против ковид-19, која е меѓу најскапите на пазарот, не е поскапа од цената на...
Вести Свет Слајдер

Дали има поврзаност меѓу вакцините на „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ со појавата на тромбози?

Слободен печат
Појавата на тромбози на венски синус (церебрална венска тромбоза) што во изминатите месеци беше забележана особено кај млади луѓе по примање на вакцината на „Астра-Зенека“,...