ЕП, Венчиќ: И Македонците знаат да играат одбојка!

Избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ после историската победа во понеделникот против Белорусија, имаат нова шанса да се изборат за нов голем резултат на Европското првенство. Постојат и натаму теоретските шанси за учество во наредната елиминациска фаза.

Од друга страна репрезентативецот на Словенија кој во неделата го прослави својот 33 роденден, Дејан Венчиќ ги сподели очекувањата во пресрет на четвртиот натпревар на неговата селекција на континенталниот собир.

– Мораме многу сериозно да ја сфатиме македонската репрезентација. Денес секој знае да игра одбојка, дури и Македонците. Секогаш се најопасни во третиот сет, тогаш играат максимално во моментите кога другата селекција е „опуштена“. Не смееме да им дадеме причина да освојат сет – рече словенечкиот одбојкарски репрезентативец, Венчиќ.

Прочитајте и...  Последна шанса за Кутињо во Баерн 

Словенците ја почитуваат нашата селекција, но друга страна сакаат да ја продолжат борбата за првото место во групата и добивање „полесен“ противник во осминафиналето на ЕП.

Дуелот од четвртото коло во групата Ц во арената „Стожице“ – Љубљана помеѓу Македонија и Словенија ќе се игра денеска од 17.30 часот.

Прочитај повеќе

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат

НАВИВАЧИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ДОМА: Викендов спорт ќе има, ама без публика

Слободен печат

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Слободен печат

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат