Tag : одбојка

Останатo Спорт

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат
Клубовите генерално го поддржаа предлогот на Извршниот одбор на Одбојкарската федерација на Македонија за завршување на натпреварувачката сезона 2019/2020 во сите категории, притоа без да...
Останатo Спорт

Одбојкарскиот реперезентативец Ѓорѓиев следната сезона ќе игра во Полска

Слободен печат
Македонскиот одбојкарски репрезентативец Ѓорги Ѓоргиев во наредната сезона ќе настапува во силниот полски шампионат. Ѓорѓиев потпиша едногодишен договор со екипата на Алурон Вирту Завиерче. До...
Останатo Спорт

ОК Вардар: Планот на одбојкарската федерација е неприфатлив и навредлив

Слободен печат
Во кошарката и ракометот предвреме завршија сезоните без прогласување на шампиони, наскоро ќе се дознае одлуката за фудбалот, а можно е да продолжат возбудувањата во...
Останатo Спорт

Кои спортови се најризични, а кои најбезбедни од коронавирусот?

Слободен печат
Министерството за спорт на италијанската влада и тамошниот Олимписки комитет објави една интересна студија. Во соработка со научни институции, составен е список на спортови по...
Останатo Спорт

Љафтов: Да ги следиме препораките, само така побрзо ќе го победиме вирусот! (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден од најдобрите играчи во македонската одбојкарска репрезентација, Александар Љафтов исто така се наоѓа во карантин поради епидемијата на коронавирусот. Нашиот играч и воедно член...
Останатo Спорт

Ѓоргиев: Противникот не е спортски, заедно можеме повеќе и подобро! (ВИДЕО)

Слободен печат
Многу спортски натпреварувања се одложени поради епидемијата на коронавирусот, а помеѓу нив се и одбојкарските. Еден од најдобрите македонски одбојкарски репрезентативци, Никола Ѓоргиев е исто...
Останатo Спорт

Македонските одбојкари ги добија ривалите на патот кон ЕП 2021

Слободен печат
Денеска најдобрата македонска машка одбојкарска репрезентација како што информира ЦЕВ се најде во групата „Ц“ од квалификациите за пласман на наредното Европско првенство. Европската титула...
Останатo Спорт

Европскиот шампион во одбојка нема да игра на Олимписките игри

Слободен печат
Европскиот шампион во одбојка, селекцијата на Србија, нема да игра на Олимписките игри во Токио, откако во третото коло од квалификациската група Б загубија од...
Останатo Спорт

Македонија ќе организира одбојкарско ЕП за младинки

Слободен печат
Европското првенство е планирано да се игра од 15 август до 15 септември во 2022 година, а 12 репрезентации ќе бидат поделени во две групи....
Останатo Спорт

Македонија аплицираше за организација на Евро 2023

Слободен печат
Креирање нови планови со реални, а до неодамна незамисливи цели за сите што ја создадоа и учествуваа во реализацијата на успешната резултатска приказна годинава, информира...