Историски триумф на одбојкарите - Слободен печат

Историски триумф на одбојкарите

Oдбојкарите испишаа нови страници во македонската спортска историја, остварувајќи историска победа на Европските првенства. По ракометарите,  кошаркарите и ватерполистите, одбојкарите се четвртата машка репрезентација која остварила победа на Европско првенство.

Тие со 3:1 во сетови и тоа со 23:25,25:19.29:27:25:20 ја победија Белорусија на ЕП кое се одржува во Словенија и конечно „наплатија“ за добрите игри во претходните средби со Финска, Турција и Русија.

Првиот сет неизвесен до самиот финиш, при 18:18, Белорусите направија серија од 3:0 со која си обезбедија недостижна предност за освојување на првиот сет и тоа со 23:25.

Избраниците на селекторот Матијашевиќ возвратија во вториот сет кој го решија во своја корист со 25:19. Одлучувачки за конечната победа беше третиот сет кој им припадна на македонските одбојкари по тешка и неизвесна игра, полна со пресврти. Белорусите имаа пртедност од 17:13, а потоа и 23:21 но и тоа не беше доволно за освојување на сетот. Капитенот Ѓорѓиев кога беше најпотребно одигра капитенски, и со неговиот смеч Македонија го доби сетот со 29:27.

Прочитајте и...  Храбриот Вардар ремизираше против Црвена звезда (ВИДЕО)

Во четвртиот сет, уште однапред беше познат победникот, Белорусите кои психички паднаа поради загубата на претходниот сет, немаа сили да одговорат на одличната игра на македонските одбојкари кои сосема заслужено ја впишаа првата победа во македонската спортска историја на Европските првенства.

Прочитај повеќе

Германската атлетичарка ќе биде главна атракција на Игрите во Токио! (ФОТО)

Слободен Печат

Евертон одби 100 милиони евра за својот најдобар фудбалер!

Слободен Печат

Ѓоковиќ се потсети на тешките моменти: 10 марки, тоа е сè што имаме!

Слободен Печат

И Шишкарев одлучи да го напушти Вардар (ФОТО)

Слободен Печат

Тепачка на тренингот на Баерн Минхен (ФОТО)

Слободен Печат

Официјално: Фернандеш нов играч на Манчестер јунајтед

Слободен Печат

Остави Коментар

12 − nine =

Прочитај повеќе

Храбриот Вардар ремизираше против Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Класика“ по 50 пат, Ѓоковиќ против Федерер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Барса ќе го продаде Иван Ракитиќ во јануари!?

Слободен Печат

Коронавирусот се одрази и на спортот: Откажани трки во скијање, фудбалерки во карантин

Слободен печат

Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Слободен печат

Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Слободен печат