7 C
Скопје

Tag : македонска одбојкарска репрезентација

Останатo Спорт

Квалификации за ЕП: Одбојкарите денеска по втор триумф против БиХ!

Слободен печат
Најдобрите македонски одбојкари вчера го загубија натпреварот со Турција со 3:1 во третото коло на квалификацискиот турнир во Скопје за пласман на Европското првенство во...
Останатo Спорт

Според турскиот селектор и двата турнира не требаше да се играат во Скопје

Благоја Георгиевски
Селекторот на турската репрезентација Недим Озбеј смета дека двата турнира од квалификациите за Европското првенство во кои учествуваат и Македонија и Босна и Херцеговина не...
Останатo Спорт

„Мисија ЕП 2021“: Браќата Ѓорѓиеви ја засилија македонската одбојкарска репрезентација!

Слободен печат
Откако ги завршија клупските обврски, браќата Ѓорѓиеви му се приклучија на македонскиот репрезентативен одбојкарски табор кој се подготвува за јануарските квалификации за Европското првенство во...
Останатo Спорт

Македонските одбојкари ги дознаа противниците во Сребрената европска лига!

Слободен печат
Иако со успешниот настап на Европското првенство во групата во Љубљана, а и според рејтингот, во годината што изминува ја заработија привилегијата да учествуваат во...
Останатo Спорт

Ѓорѓиев оптимист за пласман на ЕП: Шансите на Македонија се големи!

Благоја Георгиевски
Предводникот на македонската репрезентација го прележа коронавирусот, во полна играчка форма е и на 27 декември ќе се вклучи во подготовките за квалификацискиот турнир во...
Останатo Спорт

Најдобрите македонски одбојкари повторно го живеат европскиот сон!

Слободен печат
Сеќавањата на септември 2019 предизвикуваат чувства на исполнетост, а во исто време и на одговорност дека европскиот исчекор на македонските одбојкари треба да продолжи и...
Останатo Спорт

Андонов: Генерација која треба да се запише со „златни“ букви!

Фидан Коминовски
Македонската одбојкарска репрезентација дефинитивно не разочара во својот прв историски настап на Европското првенство 2019, од вкупно 24 учесници го освои 17 место и благодарение...
Останатo Спорт

Ние ги победивме, а тие ќе играат за европската титула (ВИДЕО)

Слободен печат
Вечерва во првата полуфинална пресметка пред полни трибини во арената „Стожице“ во Љубљана, Словенците со резултат 3:1 (25:23, 24:26, 25:22, 25:23) по сетови ја совладаа...
Останатo Спорт

Стоилов не го интересира ракомет, „спартанците“ се во главна улога

Слободен печат
Капитенот на европскиот ракометен шампион, Вардар, Стојанче Стоилов, покажа дека деновиве во главната улога се одвојкарите. Стоилов кој се уште се опоравува од операцијата и...
Останатo Спорт

Сега стручњаците нека објаснат како победивме

Слободен печат
Селекторот Никола Матијашевиќ не можеше да остане рамнодушен по големата победа на неговите избраници и тоа над домаќинот Словенија. Матијашевиќ по победата не остана имун...