ЕП: „Спартанците“ бараат чудо против Словенија!

Сеуште под импресии после првата историска победа на европските шампионати, најдобрите македонски одбојкари во арената „Стожице” – Љубљана пред нов голем предизвик.

После големиот и важен триумф над Белорусија, избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ ги одржуваат шансите за осминафинале на континенталниот собир.

Моментно на табелата води Русија (4-0), пред Словенија (3-0), следуваат Финска (1-3), Турција (1-2), Македонија (1-3) и Белорусија (1-3).

„Магична“ беше вечерта против Белорусите, а денеска од 17.30 часот бараме „чудо над чудата“ против еден од домаќините на ЕП, Словенија. Тешка ќе биде задачата, бидејќи освен што ќе ја имаат поддршката од домашните навивачи, имаа и еден ден одмор.

Словенците имаат исто така свои математики, тие сигурно нема да се задоволат само со обезбедениот пласман во наредната фаза, туку со евентуална победа против нас ја продолжат борбата за првото место пред решавачкиот дуел со Русите во петтото коло со цел да се добие „полесен“ противник во осминафиналната фаза.

Прочитајте и...  Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Прочитај повеќе

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Девојче почина на трибините на „Алијанц“ Арената во Минхен

Слободен печат

Вардар меле се пред себе, ја прекина серијата без пораз на Борец

Слободен печат

Ученикот Лампард поуспешен од учителот Мурињо (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар и Порто во битка за петтото место

Слободен печат

ХАОС ВО АТИНА: Кошаркарски судии нападнати во такси, Ламоника заврши во болница

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − осум =

Прочитај повеќе

Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Слободен печат

Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Слободен печат

Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Слободен печат

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат