• Љубљана

Словенечкото претседателство очекува формални преговори со Скопје и Тирана

Премиерот на Словенија Јанез Јанша денеска го инаугурираше почетокот на словенечкото претседавање со ЕУ во Љубљана заедно со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Двајцата потврдија дека се работи на формален старт на преговори со Северна Македонија и Албанија во наредните шест месеци, јави дописничката на МИА од Брисел. Словенечкиот премиер Јанша изјави …

Словенечкото претседателство очекува формални преговори со Скопје и Тирана Read More »