Tag : Љубљана

Вести Свет

Потврден трет случај на коронавирус во Словенија

Слободен печат
Здравствените власти во Словенија соопштија дека е потврден и третиот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Љубљана. Станува збор...
Вести Регион

Словенија испраќа 35 полицајци во Грција за справување со мигрантскиот бран

Слободен печат
Словенија испраќа 35 полицајци во Грција со цел да им помогнат на тамошните власти во заштита на границата и справувањето со бранот мигранти, јави дописникот...
Вести Македонија

Чулев на средба со словенечкиот министер Поклукар во Љубљана

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска во Љубљана имаше средба со својот домаќин, министерот за внатрешни работи на Република Словенија Боштјан Поклукар. Како што...
Вести Регион

Словенечкиот премиер Шарец: Нема потреба да се затвораат границите поради коронавирусот

МИА Агенција
Словенечкиот премиер во оставка Марјан Шарец, изјави дека тие што повикуваат на затворање на границите поради коронавирусот само шират паника. Како што јави дописникот на...
Вести Македонија Слајдер

И кај соседите има протести, но парламентите не им се заградени со полициски огради како кај нас

Весна Тодоровска
„Слобден печат“ sирна дали и околу парламетните кај нашите најблиски и кај соседите во поблиската околина има полициски огради како кај нас околу македонскиот парламент....
Вести Култура Слајдер

„Медена земја“ имаше премиера пред љубљанската публика

МИА
Во присуство на дел од политичкиот врв и амбасадори, во словенечката кинотеката во Љубљана се одржа проекција на „Медена земја”. Македонскиот документарен филм, кој има...
Вести Регион

Планинар загина при пад во провалија во Словенија

Слободен печат
Планинар (69) загина при пад во провалија во областа Острица во Словенија. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, додека планинарот се движел по...
Ракомет Спорт

Ракометарите го прославија Божиќ во Љубљана (ФОТО)

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија денеска по повод Христовото раѓање ја посети црквата Св. Климент Охридски во Љубљана. Тие беа поздравени од голем број Македонци кои...
Вести Регион

Денот кога плачеше цела Југославија: Пред 38 години се случи најголемата авионска несреќа на овие простори

Слободен печат
На првиот ден од декември 1981 година, пред 38 години, на Корзика се сруши авионот на компанијата Инкес-Адрија од Љубљана. Загинаа 178 лица. Ниту еден...
Вести Магазин Регион

ОТКРИЕНИ ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ ДОКУМЕНТИ за ТИТО: Додека бил на смртна постела, во болницата се лумпувало!

Слободен печат.
Иако Јосип Броз Тито почина пред скоро 40 години, во јавноста се уште протекуваат нови, потполно непознати документи за неговиот живот. Овој пат, нови сознанија...