Tag : европско првенство 2019

Останатo Спорт

Андонов: Генерација која треба да се запише со „златни“ букви!

Фидан Коминовски
Македонската одбојкарска репрезентација дефинитивно не разочара во својот прв историски настап на Европското првенство 2019, од вкупно 24 учесници го освои 17 место и благодарение...
Останатo Спорт

МАЛЕРИ: Грците со три бода во осминафинале, ние со шест и „елиминирани“!

Слободен печат
Македонската репрезентација која беше дел од Ц-групата што се играше во Словенија, не успеа да ја мине групата и покрај двете победи и освоените шест...
Останатo Спорт

ЕП: „Спартанците“ бараат чудо против Словенија!

Слободен печат
Сеуште под импресии после првата историска победа на европските шампионати, најдобрите македонски одбојкари во арената „Стожице” – Љубљана пред нов голем предизвик. После големиот и...
Останатo Спорт

Одбојкарите се во Марибор, финално одбројување до ЕП!

Слободен печат
Нашите најдобри одбојкари од вчера се во Марибор, на кратко прилагодување пред да се преселат во вторник во Љубљана. За да одат чекор напред и...
Останатo Спорт

Одбојкарите на вториот тест загубија од Австрија

Слободен печат
Избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ после победата во првиот пријателски меч, на вториот се поразени од Австрја со 3:1. Првиот сет го освоија Австријците со...
Останатo Спорт

Миленкоски за „Слободен печат“: Европското првенство е голем предизвик, шансата ја гледам против Финска и Белорусија!

Фидан Коминовски
„Слободен печат“ ексклузивно во разговор со еден од најдобрите, најтрофејните македонски одбојкарски тренери своевремено со Работнички, нашиот поранешен селектор Јошко Миленкоски. Со тимот од „Градски...
Останатo Спорт

Доколку играме како со Бугарите, Финска сигурно ќе падне!

Слободен печат
Оптимистички тонови од Никола Ѓорѓиев, капитенот на најдобрата машка одбојкарска репрезентација пред настапот на дебитантското Европско првенство кое што за нас ќе стартува во Љубљана...
Останатo Спорт

Матијашевиќ: Конечно немаме повредени, да бидеме позитивни на ЕП!

Слободен печат
Нашата репрезентација оствари голема победа над Бугарија со 3:0 (25:23, 25:21 и 25:19) и го освои третото место на 43-тото издание на традиционалниот меморијален турнир...
Останатo Спорт

Зафиров: Шансата треба да ја бараме против Финска и Белорусија

Слободен печат
Освен редовните тренинзи, нашите одбојкари ја темпираат формата и преку пријателски натпревари. Досега двапати тестиравме во Скопје со Шведска со пораз од 3:2 и победа...
Останатo Спорт

Репрезентации од светскиот врв на одбојката на турнирот „Чајка“

Слободен печат
Имено, турнирот ќе биде организиран во насока на подобрување на условите на одбојкарската федерација со обезбедување на три силни репрезентации, гости на турнирот. На прес...