14 C
Скопје

Tag : белорусија

Вести Свет

САД категоричнo негираат каков било обид за атентат на Лукашенко или за државен удар во Белорусија

Слободен печат
САД немаат никаква врска со никаков заговор за соборување на белорускиот претседател Александар Лукашенко, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот. – Видовме извештаи во руските...
Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Антониа Гиговска ќе биде нашата претставничка на овогодинешниот „Славјански Базар“ во Белорусија

Слободен печат
Нашата позната пејачка, Антониа Гиговска, ќе биде овогодинешниот претставник на нашата земја на Интернационалниот музички фестивал „Славјански Базар“ во Белорусија кој ќе се одржи од...
Вести Свет

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

Слободен печат
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека го спречил обидот за државен удар и обидот за атентат врз него и неговото семејство, кои ги планирале САД...
Вести Свет

Опозиционерката на удар на белоруските власти: Тихановскаја осомничена за терористички заговор

Слободен печат
Белоруското генерално обвинителство му наложи на Комитетот за државна безбедност (КГБ) да преземе мерки за потрага по поранешниот претседателски кандидат Светлана Тихановскаја и други лица...
Вести Свет

Уапсени тројца уредници на главните белоруски независни медиуми во Минск

Слободен печат
Тројца уредници на главните белоруски независни медиуми се уапсени денеска во Минск, како и десетици други, на местото каде што требаше да започнат нови протести...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Белорусија дисквалификувана од овогодинешното издание на Избор на песна за Евровизија

Слободен печат
Белорусија официјално нема да учествува на „Евровизија“ оваа година, бидејќи новата песна повторно не ги исполнува критериумите за натпреварување, објави Европската радиодифузна унија (ЕБУ). Првично...
Вести Свет

Аларм од Литванија: Мерните станици за радијација во Белорусија не работеа неколку часа

Слободен печат
По наводниот инцидент во белоруската нуклеарна електрана „Аставец“, мерните станици за радијација неколку часа не работеа, поради што податоците за следење на радијацијата во Белорусија...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕОI Белорусија: Десетици приведени за време на протестите на Денот на слободата

Слободен печат
Безбедносните сили на Белорусија вчера приведоа десетици луѓе на демонстрациите против претседателот Александар Лукашенко, со кои бараат негова оставка. Здружението за човекови права Вијасна-96 (Пролет-96)...
Вести Свет

Во Белорусија уапсени најмалку 42 лица пред утрешните протести

Слободен печат
Белоруските власти денеска уапсија десетина лица пред најавените нови демонстрации против претседателот Александaр Лукашенко. Според невладината организација за заштита на човековите права „Весна“, полицијата денеска...
Вести Свет Слајдер

Соработка: Белорусија и Русија со заеднички Центар за обука за воздушна и противвоздушна одбрана

Слободен печат
Белорусија најави создавање на белоруско-руски центар за обука на военото воздухопловство и противвоздушната одбрана во согласност со договорите постигнати од министрите за одбрана на двете...