Tag : белорусија

Вести Свет

Лукашенко: Русија и Полска се мешаат во претседателските избори во Белорусија

Слободен печат
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска обвини неименувани сили во Русија и Полска за мешање во претстојните претседателски избори во неговата земја, на кои тој ќе...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Хаос на протестите во Минск: Новинарка и снимател приведени на вести во живо (ВИДЕО)

Слободен печат
Полицијата во Белорусија приведе околу 100 лица, демонстранти и новинари, во знак на протест против кампањата за реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Опозициските кандидати собираа...
Вести Свет

Приведен главниот противкандидат на Лукашенко за претседателските избори

Слободен печат
Кандидатот за претседател на Белорусија, поранешен началник на „Балгазпромбанк”, Виктор Бабарико, е приведен. Според  Иван Тертел, претседател на Комитетот за државна контрола во Белорусија, Бабрико...
Вести Свет

Трамп ги продолжи санкциите против Белорусија за една година

Слободен печат
САД ги продолжија санкциите против Белорусија за една година поради закана за националната безбедност од „одделни членови на Владата” на таа земја, се наведува во...
Вести Свет

Роман Головченко е новиот премиер на Белорусија

Слободен печат
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко го назначи Роман Головченко за нов премиер на земјата, јави агенцијата БелТа. Според шефот на државата, кој неодамна предупреди на...
Вести Свет

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ја распушти Владата, откако претходно најави дека нема да има радикални кадровски промени во извршната власт. – Остар рез, замена...
Вести Свет

Лукашенко: Белорусија треба да создаде сопствена ракета

Слободен печат
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, за време на посетата на воено-индустриското претпријатие ОКБ ТСП, рече дека земјата треба да создаде сопствена ракета способна за развивање...
Вести Свет Слајдер

Ковид-19 не ги менува плановите на Лукашенко: Белорусија е единствена поранешна членка на СССР која одржа воена парада (ВИДЕО)

Слободен печат
Илјадници луѓе, меѓу кои и ветерани од Втората светска војна, присуствуваа на воената парада во Белорусија, како дел од Денот на победата над фашизмот и...
Вести Свет

Лукашенко не се откажува од утрешната парада

Слободен печат
И покрај опасноста која ја предизвикува пандемијата од корона вирусот, претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, не отстапува од планираното одржување на свечената парада закажана за...
Вести Регион

Белорусија: Претседателските избори ќе се одржат на 9 август

Слободен печат
Парламентот на Белорусија денеска ги распиша претседателските избори за 9 август. Претседателот Александар Лукашенко, кој е на власт од 1994 година, минатата година најави кандидатура...