9.2 C
Скопје

Теленовелата започнува: Осум жени и 11 деца ќе „војуваат“ за наследството на Марадона тешко 75 милиони евра

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона почина минатата среда.

Целиот свет се прости од фудбалскиот волшебник, или сè уште се простува од него, а сега започнува најмачниот дел кој во Аргентина веќе го нарекоа „теленовела“.

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Станува збор за богатството кое го остави Диего Армандо Марадона, иако на банкарското салдо има само 100.000 долари.

Специјализираните интернет страници за финансии проценуваат дека Марадона во текот на животот заработил околу 500 милиони долари од кои најголем дел ги потрошил на недвижнини, автомобили, кокаин и проститутки, но и дека во моментот на смртта тоа изнесува околу 75 милиони долари.

Пороците кои го уништија Марадона: Не можеше без кокаин, а пред него клечеа кумовите на мафијата

 

Оваа прогноза ја даде новинарот на „Кларин“, весник кој екслузивно ја објави веста за смртта на Марадона, притоа порачувајќи дека дури сега започнува вистинска „сапуница за Марадона“.

Прочитајте и...  Ѓоргоноски: Кузмановски треба да биде идниот лидер на репрезентацијата по повлекувањето на Кире 

Тоа ќе биде војна на неговите наследници за богатството кое го остави – изјави новинарот Хулио Чиапета кој е свесен дека голем број на луѓе ќе се обидат да дојдат до дел од богатството на Марадона.

ФОТО: Си замина еден од најголемите на сите времиња: Ова се познати, но и непознати детали од животот на Диего Марадона

Диего Марадона зад себе остави пет деца кои ги призна од еден брак и три врски и кои се родени од 1986 до 2013 година, но уште четири жени тврдат дека со славниот фудбалер имаат вкупно шест деца од кои четири се на Куба и сметаат дека им следува дел од имотот. За наследството на Марадона ќе се борат 11 деца и осум жени.

Прочитајте и...  Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!
Далма е една од ќерките на Марадона/EPA-EFE/ALEJANDRO PAGNI / POOL

Најпознати се ќерките Џанина (34) и Далма (31), а тука е и Диего Јуниор (34), Јана (25) и Диего Фернандо (7).

Новинарот на „Кларин“ истакнува дека децата на Марадона се во лоши меѓусебни односи, а „најборбени“ се трите ќерки Џанина, Далма и Јана со кои легендарниот фудбалер имал и најдобар однос. Тие постојано беа во комуникација со личниот доктор Леополд Луке кои ги известувал за здравствената состојба.

Сепак, во целата приказна ќе се вклулчат и непризнаените деца кои сакаат да дојдат до дел од наследството, а едно од нив бараше да се откопа телото на Марадона за да се докаже дека тој му е татко.

Последното интервју на Марадона: Не знам дали луѓето и понатаму ќе ме сакаат

Интересно е што ова не е крај на сапуницата бидејќи адвокатот Матијас Морла е сопственик на правата на брендот Марадона во Аргентина и САД.

Прочитајте и...  Хрватите разочарани од Червар: Срамота е тоа што го направи

Според шпанска „Марка“ имотот кој Марадона го остави зад себе и импозантен, фабрика за тестенини во Венецуела, луксузен хотел во Хавана, Куба како и пет недвижнини на елитни локации во Буенос Аирес.

Бившата партнерка на Марадона се расплака пред камерите: Неговото семејство не ми дава да се простам со него

Спортски великани кои си заминаа оваа година, од Коби до Марадона…

ВИДЕО: Наејмотивната приказна: За да спаси живот на дете, Марадона играше фудбал во кал

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Поврзани вести

Моќни зборови на поддршка по авионската несреќа во Бразил: Ние знаеме како ви е, нема да бидете сами

Слободен печат

Ѓоргоноски: Кузмановски треба да биде идниот лидер на репрезентацијата по повлекувањето на Кире 

Слободен печат

ВИДЕО: Барса знае да победува и без Меси

Зоран Спасоски

Неверојатен рекорд за Лазаров на последниот настап на Мундијалот -500 гола на СП и ЕП

Слободен печат

ВИДЕО: Триумф за Пандев и Џенова, Наполи даде експресен гол па прими три од Верона

Слободен печат

Ракометарите со пораз го завршија настапот на Мундијалот во Египет

Слободен печат

Остави Коментар