5 C
Скопје

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Диего Армандо Марадона денеска на 60-годишна возраст почина од срцев удар во својот дом, пренесоа аргентинските медиуми.

Последната фотографија на легендарниот „Ел Пибе“ беше направена во болницата во близина на Буенос Аирес по операцијата на главата поради крварење во мозокот.

„Мојот татко е хоспитализиран бидејќи поминува низ емотивни проблеми. Не постои физичка болест поради која е во болница. Направи многу грешки во животот и многу му простија, но тој и понатаму не се чувствува добро. Се соочува со тоа што му се случи. Неговата главна цел е да го задржи семејството покрај него. За прв пат сите сме обединети околу тоа на него да му биде добро. Работите се подобруваат но тоа се случува полека и споро“, напиша неговиот син Диего Синагра.

Прочитајте и...  Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!

Марадона беше отпуштен од болницата и требаше да биде однесен во рехабилитациски центар за да се лечи од зависноста од алкохол, но докторите попуштија на молбите на семејството и на личниот лекар, легендарниот фудбалер да замине во својот дом каде десетина дена подоцна почина од срцев удар.

Токму од клиниката Ипенса во Буенос Аирес е направена последната фотографија на Диего Марадона. Тој се сликаше со насмевка на лицето но и со завој на главата.

ВИДЕО: Неапол тагува за својот херој и идол: Муралот на Диего „гори“ во тишина

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

ВИДЕО: Шест минути емоции, Марадона во една песна го опиша својот живот

Роналдо се прости од Марадона: Никој нема да ја пополни празината која ја остави Диего

Пороците кои го уништија Марадона: Не можеше без кокаин, а пред него клечеа кумовите на мафијата

ФОТО: Си замина еден од најголемите на сите времиња: Ова се познати, но и непознати детали од животот на Диего Марадона

Поврзани вести

Вардар ќе има балкански „шмек“, нов играч е Анте Кудуз!

Слободен печат

Американска тениска легенда го предвидува шампионот на „Австралија опен“!

Слободен печат

Милевски после жрепката: Тешка група, Франција е топ фаворит!

Слободен печат

Очигледно правилата не важат за сите, Роналдо го чека казна!

Слободен печат

Стрезовски ќе ги води ракометарите во тандем со Лазаров!

Слободен печат

У21: Македонските надежи ги дознаа ривалите на патот кон ЕП 2023

Слободен печат

Остави Коментар