Tag : Аргентина

Вести Свет Слајдер

Аргентински пратеник се опушти пред камерите, водеше љубов додека колегите дискутираа на вонредна седница (ВИДЕО)

Слободен печат
Конференциите па и седници на собрание и влада станаа редовна пракса во земјите каде пандемијата зема голем замав, па државните функциониери поопуштено дискутираат со колегите,...
Вести Свет

Аргентина ново жариште на Ковид-19 во Латинска Америка

Слободен печат
Според последните податоци, Аргентина регистрира 13.000 нови случаи на Ковид-19, што е рекордно дневно зголемување на бројот на заразени во земјата, која станува ново жариште...
Спорт Фудбал

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат
Најголемото фудбалско дерби, популарното „Ел Класико“ помеѓу Барселона и Реал Мадрид, лесно може да се случи да се игра без еден од најдобрите фудбалери на...
Спорт Фудбал

Укината суспензијата на Лионел Меси! (ВИДЕО)

Слободен печат
Играчот на Барселона ќе ја има можноста да настапува за репрезентацијата на Аргентина во натпреварот од квалификациите за Светското првенство против Еквадор. Квалификациите за пласман...
Вести Свет Слајдер

Вознемирени студенти: Ковид позитивна професорка во Аргентина почина за време на онлајн настава

Слободен печат
Професорката по историја на факултетот во Буенос Аирес, Паола де Симоне која била позитивна на Ковид-19, почина во својот дом за време на онлајн настава....
Вести Свет

Коронавирусот коси во Аргентина, дневно над 10 илјади заразени со коронавирус

Слободен печат
Аргентина забележа рекордно дневно зголемување од 10.550 случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство, со што вкупниот број достигна 370.198 случаи од почетокот на пандемијата....
Вести Свет

Црн рекорд за Аргентина: Најголем дневен број на новозаразени и починати од коронавирусот

Слободен печат
Во Аргентина се потврдени 8.731 нови случаи на коронавирус, што е рекорд од почетокот на пандемијата, соопшти Министерството за здравство. Вкупниот број на заразени лица во оваа...
Вести Свет

Евакуација во Кордоба: Аргентинската провинција е зафатена од пожари

Слободен печат
Во аргентинската провинција Кордоба беснеат пожари засилени од силен ветер и отсуството на врнежи, поради што надлежните издадоа наредба за евакуација на населението. Во пожарите...
Вести Свет

Најмалку 25 илјади лица излегоа на антивладини протести во Буенос Аирес (ФОТО)

Слободен печат
Десетици илјади демонстранти вчера излегоа на улиците низ градовите во Аргентина протестирајќи против владата на претседателот Алберт Фернандез. Полицијата соопшти дека најмалку 25.000 лица маршираа...
Вести Свет

Аргентина и Мексико ќе произведат и дистрибутираат вакцина против коронавирусот во Јужна Америка

Слободен печат
Аргентина и Мексико ќе произведуваат и дистрибуираат во Јужна Америка, освен во Бразил, идна вакцина против коронавирусот на лабораторијата АстраЗенека и Универзитетот Оксфорф, изјави аргентинскиот...