Ѓоргиев: Да не одиме како „туристи“ на ЕП! - Слободен печат

Ѓоргиев: Да не одиме како „туристи“ на ЕП!

Избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ веќе се во Маврово, во базата каде што ќе ја продолжат европската „мисија“.

Ова учество на континенталниот собир е врв на репрезентативната кариера за нашите одбојкари. На списокот кај Матијашевиќ се најдоа 15 репрезентативци.

Марјан Урдов не одговори на повикот, а Александар Милков и натаму ја санира повредата. Стручниот штаб е засилен со тренерот Ратко Павличевиќ, а потсетување дека со играчите ќе работи и кондициски тренер од Франција.

Фото: CEV.EU

По мавровскиот дел во спортскиот комплекс „Бистра“, репрезентацијата ќе се пресели во Скопје и потоа започна серијата пријателски натпревари.

– Трипати игравме финале во ЦЕВ Европската лига и двапати бевме полуфиналисти. Како и да е, ова е нешто друго. Сите велиме дека ја остваривме најголемата цел, но не сакаме тука да застанеме. Идејата е постепено да се развива нашата игра. Не можеме да кажеме дека не размислуваме на противниците, групата во Љубљана е силна. Ние успеавме да се квалификуваме на континенталниот собир и сега наше ќе биде да го дадеме максимумот и докажеме дека не сме како дошле како „туристи“ на ЕП – се зборовите на еден од најдобрите македонски репрезентативци, Никола Ѓоргиев за официјалниот сајт на Европската одбојкарска федерација.

На ЕП на 12 септември ќе започнеме против Финска. Во групата во Љубљана се наоѓаат уште Турција, Русија, Белорусија и кодомаќинот Словенија.

Прочитај повеќе

Ѕвездата на ЛА Клиперс се расфрла со пари по стриптизерка (ВИДЕО)

Слободен печат

Наинголан му се одмазди на „својот“ Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

15. четвртфинале во Мелбурн за Федерер

Слободен печат

Стокхолм под опсада: 20.000 Хрвати ќе ги бодрат „коцкестите“

Слободен печат

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат

Атлетичарот Стојоски постави нов државен рекорд на 400 метри

Слободен печат

Остави Коментар

12 + 7 =

Прочитај повеќе

Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Слободен печат

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат