Tag : еп

Вести Свет Слајдер

Претседателот на Европскиот парламент, Сасоли во посета на Тирана

Слободен печат
Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Албанија. Прва негова средба ќе биде со амбасадорот на делегацијата на...
Вести Македонија

Сасоли: Се надеваме дека ќе можеме да започнеме преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Европскиот Парламент очекува отпочнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија, истакна претседателот на Европскиот Парламент,  Давид Сасоли на прес – конференцијата за Брегзит одговарајќи...
Вести Свет Слајдер

Европскиот парламент го потврди излезот на Велика Британија од ЕУ

Слободен печат
Европскиот парламент со 621 глас „за“, 49 „против“ и 13 „воздржани“ го поддржа Договорот за излез на Велика Британија од Европската Унија. Одобрувањето на Европскиот...
Вести Свет

Пуџдемон на својата прва седница на ЕП како европратеник, иако е бегалец во Шпанија

Слободен печат
Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон денеска за првпат присуствува на седница на Европскиот парламент како европратеник, и покрај тоа што во својата матична земја –...
Вести Регион Слајдер

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула ќе ја предводи Работната група за Западен Балкан во ЕП

Слободен печат
Хрватскиот европратеник Тонино Пицула е именуван за претседател на Работната група за Западен Балкан во Одборот за надворешна политика (AФET) на Европскиот парламент. Кон крајот...
Вести Македонија

Јовева: Препораките упатени до институциите на ЕУ и до нашата држава ќе бидат брзо спроведени

МИА Агенција
Претставниците на двете делегации – учесници на Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-Република Северна Македонија, се задоволни од сработеното и од донесените препораки што ќе бидат испратени...
Вести Свет

Како борбата против климатските промени ќе го поскапе животот на Европјаните

Слободен печат
Не е сѐ договорено до детал, но најавени се големи чекори. Јасно е дека нашиот досегашен начин на живот ќе стане многу поскап, пишува германски...
Вести Свет

СРПСКАТА ОПОЗИЦИЈА НЕ ГО МЕНУВА СТАВОТ: Средбата со делегацијата од ЕП не ги „убеди“ да не ги бојкотираат изборите

Слободен печат
Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на Сојузот за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, по средбата со делегацијата на Европскиот парламент изјави дека СЗС нема...
Вести Македонија

Собраниска делегација ќе учествува на тркалезната маса на ЕП во Брисел

Слободен печат
Делегација на Собранието на Македонија во состав Сашо Василевски, Бетиане Китев, Реџаиљ Исмаили и Драган Данев денеска ќе учествуваат на „Тркалезна маса на високо ниво...
Вести Свет

ЕП прогласи вонредната состојба за климата и животната средина

Слободен печат
Пред Kонференцијата на Обединети нации за климатски промени (КOP25) што ќе се одржи во Мадрид од 2 до 13 декември, Европскиот парламент усвои резолуција со...