8 C
Скопје

Tag : еп

Вести Регион

Билчик до властите во Црна Гора: Обезбедете услови за слобода на медиумите

Слободен печат
Шефот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Црна Гора, Владимир Билчик, ја повика официјална Подгорица да овозможи слобода на медиумите, бидејќи тоа е...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ по извештајот на ЕП: Голи лаги, се имаат изгубено во времето и просторот

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска го оцени како „гола лага” вчерашниот извештај на Европскиот парламент (ЕП) за напредокот на Србија кон пристапувањето во ЕУ,...
Вести Македонија Слајдер

Европратениците побараа Бугарија да ја тргне блокадата

Соња Христовска Угриновска
Бугарија вчера доби осуда за блокадата, а Македонија силна поддршка за евроинтеграцијата од пратениците во Европскиот парламент, каде што доцна попладнето се очекуваше да биде...
Вести Македонија Слајдер

Ќе каже ли еднаш Европа: Правда за Македонија!

Соња Христовска Угриновска
Европскиот парламент се очекува денеска „да ја искара“ Бугарија дека ја провоцира и ја навредува Македонија, германска организација вчера ја советуваше нашата земја дека може...
Вести Македонија

Милевски – Кјучук: Соработката со соседите е клучна за градење мостови на пријателство и јакнење на економијата

Слободен печат
Европските перспективи на земјата, имплементацијата на ИПА фондовите за прекугранична соработка со соседните земји, актуелната политичка состојба во државата и надминување на препреките кон целосното...
Кошарка Спорт

Симиќ: Ме изненади повикот, се надевам дека тремата нема да се одрази во Перм!

Слободен печат
Теодор Симиќ има шанса во овој февруарски квалификациски циклус да стане еден од најмладите дебитанти во националниот тим на Македонија. Момчето кое пред неколку дена...
Кошарка Спорт

Тодоров: Можеме до пласман на ЕП, без разлика што најважниот меч го играме последен!

Слободен печат
Селекторот на македонската машка сениорска репрезентација, Александар Тодоров пред стартот на февруарскиот ФИБА „прозорец“ и завршниот турнир од квалификациите за Европското првенство 2022 ги сподели...
Кошарка Спорт

Тодоров со 17 репрезентативци на квалификацискиот турнир за ЕП

Слободен печат
Машката сениорска репрезентација на Македонија од 10 февруари (среда) ги стартува мини-подготовките за февруарскиот ФИБА „прозорец“, и натпреварите на турнирот во Перм (Русија). Првиот собир,...
Вести Регион Слајдер

Тања Фајон: Србија направи некој позитивен напредок, но тоа не е доволно

Слободен печат
Шефицата на делегацијата на Европскиот парламент (ЕП) за соработка со Србија, Тања Фајон, рече дека Србија постигнала позитивен напредок, но дека тоа не е доволно....
Спорт Фудбал

Милевски после жрепката: Тешка група, Франција е топ фаворит!

Слободен печат
Македонската репрезентација до 21 година ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2023 кое ќе се организира во Романија и Грузија. Избраниците на селекторот...