29 C
Скопје

Британски таблоид треба да ѝ исплати отштета од половина милион евра на Меган Маркл

Уредникот на магазинот „Mail on Sunday“, британскиот таблоид мора да исплати повеќе од половина милион евра за трошоците од судската постапка откако го загуби спорот со Меган Маркл.

Имено, тие ја нарушиле приватноста на Меган објавувајќи го нејзиното писмо упатено до нејзиниот татко.

На рочиштето кое беше одржано вчера, 2 март, судијата наложи групацијата „Associated Newspapers“ да изврши уплата во износ од 450.000 фунти за покривање на своите судски трошоци. Адвокатот на војвотката од Сасекс, Иан Мил првично бараше 750.000 фунти.

Адвокатите на британската медиумска куќа планираат да поднесат жалби на пресудата, а адвокатот на војвотката бараше по пресудата изречена минатиот месец на насловната од магазинот да објават јавен демант.

Фото: Профимедиа

Да се потсетиме, Меган Маркл ја тужеше медиумската куќа „Associated Newspapers“ за кршење на приватноста со објавувањето на дел од рачно пишуваното писмо, но и манипулација со него со цел да се прикаже сосема друга слика, кое Меган во август 2018 година му го упати на таткото Томас Маркл, а со кој во моментов е во лоши односи.

Писмото го напишала неколку месеци по венчавката со Хари, на која нејзиниот татко не дојде поради здравствени проблеми. Во писмото таа бара од својот татко да престане преку медиумите да изнесува лажни информации дека тогаш наводно ја раскинала врската со Хари.

Поврзани вести

Тие се гурмани, уживаат во храната, но и постојано се гладни: Овие 5 хороскопски знаци јадат како да не постои утре!

Слободен печат

Никој не го знае вистинското име на Дорис Драговиќ: Ви го откриваме, иако пејачката го крие од јавноста долго време

Слободен печат

ВИДЕО | Јога тренинг за мозокот: Ја чува психата, спречува пропаѓање на мозочните клетки и ја поттикнува креативноста!

Слободен печат

Панонскиот морнар денес би наполни 68 години: Обожавателите сѐ уште во неверување по загубата на Ѓорѓе Балашевиќ

Слободен печат

Почина таткото на Адел: До смртта тие не успеаjа да ги поправат односите

Слободен печат

Како да ги отстраните сите бактерии и пестициди од јагодите, малините и другото ситно овошје: Ова е единствениот сигурен начин!

Слободен печат

Остави Коментар