Најнови вести

СДСМ: Македонија ќе добие нова Влада, и Груевски знае што следува, затоа избега!

Неопходно е сите политички субјекти и поединци во државата да ја сфатат својата обврска да овозможат да се реализира мнозинската волја на граѓаните, кои избраа промени, заедништво и очекуваат нова реформска Влада. Ваквата состојба не носи ништо добро...

Ќерката на Рокфелер: Татко ми беше скромен човек кој собираше инсекти

Ајлин Рокфелер, ќерка на најстариот милијаредр на светот Дејвид Рокјферел, кој почина на 20 март на негови 101 година, открива што навистина значело да се биде Рокфелер. Кога новинарка од „Јутарњи“ на наследничката на Рокфелер...

На девојчиња им забраниле влез во авион зашто носеле хеланки

Американска авиокомпанија се најде под лавина осуди на социјалните мрежи откако забранила на две девојчиња да влезат во авион во Денвер затоа што биле облечени во хеланки. „Јунајтед ерлајнс“ спречила влез и на уште едно...

Ќе има ли трета шанса за „Вистински детектив“?

Иако сè уште нема официјална потврда од ХБО, најверојатно „Вистински детектив“ ќе добие трета шанса. Од „Холивуд Репортер“ известуваат дека креаторот Ник Пицолато, заедно со Дејвид Милч, ги припремаат првите написи за сценариото за третата...
video

Јанева: СЈО има одговорност да обезбеди доверба на граѓаните во институциите

- Сметам дека сите ние одговорни институции, граѓанскиот сектор и медиумите имаме обврска да им покажеме на укажувачите дека претставуваат една од клучните алатки за борба против сите форми на корупција и различните форми...

Адел: Ова можеби е моја последна турнеја

Адел, една од најголемите музички ѕвезди во светот, на концерт во Окланд признала дека идејата за масовни концерти ја престрашуваат и дека таа можеби никогаш повеќе нема да оди на турнеја. - Турнеја не е...

ЦАС: Намалена казната на Адеми заради ненамерно користење станозолол

Судот за арбитража во спортот во Лозана (ЦАС) денеска и официјално ја објави одлуката за намалување на четиригодишната суспензија на македонскиот фудбалски репрезентативец и член на Динамо Загреб, Аријан Адеми, на две години. Неговата конечна...

Русија издаде налог за апсење на Арсениј Јацењук

Локалниот суд во рускиот град Јесентук издаде налог за апсење на поранешниот украински премиер Арсени Јацењук. Според соопштението на судот, меѓународниот налог за апсење на Јацењук стапил на сила уште на 21 февруари. Јацењук како што...

„Прото тема“: Грците извезуваат милиони евра во македонските казина

Со познати имиња од грчката естрада, бесплатна храна и пијалоци, македонските казина го цедат она што е останато од колабираната економија во северна Грција, најмногу од Солун, пишува грчкиот портал „Прото Тема“, во уште...
Бранко Героски

На пар­ла­мен­тот му се пот­реб­ни но­ви­на­ри­те во га­ле­рија, а не об­ратно!

  На 24 де­кем­ври 2012 го­ди­на но­ви­на­ри­те беа ис­фрле­ни од соб­ра­нис­ка­та га­ле­рија. Вче­ра не беа пуш­те­ни да вле­зат. Не е исто, ама гр­до бе­ше и ед­но­то и дру­гото. Да не се пов­тори!   Бран­ко Ге­ро­ски На но­ви­на­рите, на...