Најнови вести

СДСМ Штип: ВМРО-ДПМНЕ веќе нема да може да го лаже и манипулира народот

Во изминатите 11 години Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеа преку 600 илјади наши граѓани да ги направи мигранти по белиот свет. За тоа казната ќе ја добиете на наредните Локални Избори. Штипското ВМРО-ДПМНЕ преку своја нова...

Јеремиќ: Повлекувањето на персоналот од српската амбасада е шарлатанство

Поранешниот министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, оцени дека потегот на Србија на чело со српскиот претседател Александар Вучиќ да го повлече целокупниот персонал од амбасадата во Скопје е дипломатски дилентантизам и...

Мет Лебланк одбил улога во „Модерно семејство“

На познатиот актер му била понудена улогата на Фил Данфи во успешната ТВ-комедија „Модерно семејство“, но ја одбил со објаснување дека смета дека не е вистинскиот за таа улога. Лебланк вели дека му било пратено...

Назначен нов германски амбасадор во Македонија

Денеска, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот, вонреден и ополномоштен амбасадор на Сојузна Република Германија во Република Македонија, Томас Норберт Герберих. „Министерот Димитров, ги поздрави одличните и...

СДСМ Дебрца: Трајкоски со лажен отчет го заврши владеењето со Дебрца

Денешната прес конференција и наводниот Отчет на Градоначалникот на општина Дебрца, Трајкоски претставува уште еден очајнички обид за дефокусирање на јавноста и продолжение на четиригодишното замајување на граѓаните на Дебрца, со тавтолошко набројување на...

Хорор: Брачни другари од БиХ пронајдени мртви во Солт Лејк Сити

Мртвите тела на двајца жители на Босна и Херцеговина, кои живееле во Солт Лејк Сити, се пронајдени во нивната семејна куќа. Околу пет часот утрото, ќерките на Самир и Михрета Скендер слушнале истрели. Инцидентот се...

СДСМ: По криминалните стапки на Груевски тргнале и дел од градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ

Резултатите од расипничкото владеење на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на централно и локално ниво изминативе години се корупција, криминал, расипништво, криминално богатење на поединци од поранешната власт на сметка на осиромашените граѓани. По криминалните стапки...

Низа нови пожари во Хрватска, критично на Хвар

Голем шумски пожар избувнал кај местото Стариград на Хвар. Во гаснењето на истиот учествуваат повеќе пожарникарни служби. Како последица на бурата и ветровите пожарот забрзано се ширел, зафаќајки големи површини шума. Густиот чад можел да...

Дачиќ: И Србија може да го промени ставот за името Македонија

По најавата на официјално Скопје дека го менува ставот за воздржаност при гласањето за членство на Косово во УНЕСКО, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, порача дека и Србија може да го промени...

Потврдено: Витаминот Ц ефикасен во борбата против леукемија

Американските научници утврдиле дека витаминот Ц е многу ефикасен во борбата против леукемија. Студијата е објавена во магазинот „Сел“, пишува „Њу саентист“. Стручњаците откриле дека витаминот Ц ја враќа активноста на ТЕТ2 генот во леукоцитите,...