Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Актерката Мери Пет Глисон, која фановите на култната серија „Пријатели“ ја паметат као „лудата“ медицинска сестра Сизмор, почина на 71 година од последици од канцерот со кој се бореше.

Нејзиниот пријател и колега, 63-годишниот Ронс Фаслер ја потврди тажната вест на социјалните мрежи.

– Една од најдрагите личности кои некогаш сум ги запознал и со кои ми било задоволство да се запознаам, вчера почина. Беше грижлива, забавна… Не можам да го замислам светот без нејзината присутност и нејзината насмевка, напиша тој.

Мери почина на 2. јуни откако се бореше со ракот на матката. Таа одигра повеќе од 100 улоги, а добитничка е и на Еми наградата.

Актерката има големо и сакано семејство, но тие не ја виделе во последниот период поради ситуацијата со коронавирусот, со цел да ја заштитат од заразување, па така таа со цел да не седи сама се преселила во домот на својата најдобра пријателка, каде за жал починала.

Прочитајте и...  ФОТО: Ќерката на актерот Алек Болдвин повика на гласање со топлес фотографии

Мери беше позната и по улогите во американските ТВ серии „Мамичка“ и во комедијата „Пепелашка“, а освен тоа глумеше и во хумористичните серии „Вил и Грејс“, „Домаќинки“, „Живот на парчиња“, „Како да се извлечеш од убиство“, „Сексот и градот“ и во уште многу други.

Поврзани вести

Кејти Холмс ужива во „скромниот“ начина на живот, заедно со своето ново момче (ФОТО)

Слободен Печат

Легендарниот омот на „Бјело дугме“: Девојката со голите гради добила шлаканица од момчето (ФОТО)

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Шуфнудли со кајмак (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

ФОТО: Кои биле мажите што ги обожаваше Леонардо да Винчи?

Слободен печат

Девојката на Бред Пит во провокативно издание: Прескрасната Никол Португалски ги остави обожавателите без зборови! (ФОТО)

Слободен Печат

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Не се тиганици, туку приганици (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат

Остави Коментар