Зошто наутро не треба да пиете сок од цеден портокал?

Портокалите сите ги сакаме бидејќи знаеме дека го подобруваат имунолошкиот систем, а се верува и дека го прочистуваат целиот организам. Постојат уште многу причини поради кои сакаме денот да го започнеме токму со цеден сок од портокал…

Оваа работа всушност стана рутина кај многу луѓе во светот. Меѓутоа, нутриционистите советуваат да ја промениме таа навика.

Портокалот во сиров облик има гликемиски индекс 45, што е идеално, а кога ќе се исцеди тој се зголемува на 54. Гликемискиот индекс ја претставува брзината со која расте нивото на шеќерот во крвта по консумирањето на одредени намирници. Е токму затоа портокалот треба да го јадеме на кришки, а не цеден, појаснуваат тие.

Колку шеќерите во намирниците се прости (глукоза, сахароза), толку побрзо расте нивото на шеќер во крвта.

Прочитајте и...  Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Не се само калориите најважни. Многу намирници кои имаат ниска калориска вредност имаат висок гликемиски индекс, па иако многумина мислат дека не дебелеат, тие сепак создаваат масти.

Прочитај повеќе

Наши миленици: Мишо

Слободен печат

Присила Присли: Преку ден ученичка, навечер фатална жена (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

слободен печат

Сте се запрашале зошто скоро секогаш похуваното месо го подготвувате лошо? Ова се петте грешки што најчесто ги правите!

слободен печат

Интервју со Зеле Липовача („Дивље јагоде“): Не ми треба некоја посебна состојба за да бидам креативен

Иван Беќковиќ

Кои се обврските на сопственикот со новиот член во домот

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − осум =

Прочитај повеќе

Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кариера, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 22 февруари

Виц на денот: Цариник

Слободен печат

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат