Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Салата со риба (РЕЦЕПТ)

Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна и рецептите што се подготвуваат на нивен специфичен начин. Супите во националната албанска кујна заземаат почесно место, особено супите од риба. Десертите се неизбежни, а пак албанските десерти се секогаш богати со овошје.

Рибата е многу често застапена на албанската трпеза како супа, салати и секако главно јадење.

Денес ви претставуваме една албанска салата со риба и многу зеленчук.

Состојки:

– спанаќ – 500 гр, свеж
– харинга – 200 гр, филети (маринирани)
– пиперки – 2 парчиња
– маслинки –  250 грама
– ореви – 50 грама
– црвен кромид – 1 главица
– морков – 1 парче
– лук – 1 чешне
– магдонос – 1 гранче
– сок од лимон
– маслиново масло

Прочитајте и...  Пред примање вакцина против ковид-19, не правете една работа

Подготовка:

Спанаќот убаво измиен се сече на мали парчиња. Морковот се сече на мали коцки и се потопува во свежо исцеден сок од лимон и се остава во него околу 20 минути.

Пиперките исто така се сечат на мали парчиња, оставајќи неколку прстени за украсување на салатата. Црвениот кромид е исто така ситно исечен, оставајќи неколку прстени за украсување.

Во подлабок сад измешајте ги спанаќот, кромидот, пиперките, листовите нане, зелените маслинки магдоносот, оревите, лукот и морковите на коцки исцедени од сокот од лимон.

Потоа подгответе прелив од сок од лимон, бибер, сол и маслиново масло, прелијте ја салатата и промешајте.

Филетите од харинга треба да се убаво испржени. Потоа се сечат на долги ленти и се додаваат во салатата. По желба може да се додадат и коцки препечен леб.

Прочитајте и...  Лесни чекори кон здрава исхрана: Повеќе простор за зеленчукот и овошјето на вашата трпеза

Украсете со кругови од црвен кромид и пиперка.

Добар апетит!

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Пачавуре, колач со готови кори и шербет од портокал (РЕЦЕПТ)

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Кулач, леб со сода и јогурт (РЕЦЕПТ)

 

 

 

 

 

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар