Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Кулач, леб со сода и јогурт (РЕЦЕПТ)

Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна и рецептите што се подготвуваат на нивен специфичен начин. Супите во националната албанска кујна заземаат почесно место, особено супите од риба. Десертите се неизбежни, а пак албанските десерти се секогаш богати со овошје.

Денес нашиот предлог рецепт е Кулач, домашен албански леб или попознат како леб со сода и јогурт. 

Состојки:

– 450 гр брашно
– 500 гр грчки јогурт
– 1/2 лажиче сол
– 1 лажиче сода бикарбона
– маслиново масло

Подготовка:

Во поголем сад прво измешајте ги сувите состојки – брашно, сода бикарбона и сол. Направете дупка на средината на садот со сувите состојки па додадете го јогуртот. Со раце полека мешајте ги состојките заедно за да започне да се формира тесто.

Прочитајте и...  ФОТО: Тамара Тодевска повторно воодушевува со нејзиниот изглед

Потоа тестото извадете го од садот и месете го на набрашнета површина, додавајќи дополнително брашно ако сметате дека текстурата е премногу леплива. Тестото е подготвено кога нема да биде веќе лепливо, но внимавајте да не претерате со брашното.

На плех додадете малку масло и ставете го тестото одозгора. Израмнете го тестото во форма на круг, со тоа што висината на тестото да е околу 5 см. Премачкајте го тестото убаво со маслиново масло и на десетина места прободете го подлабоко со вилушка.

Ставете ја на најдолниот дел во претходно загреаната рерна. Печете 40 минути или додека тестото не стане златно и цврсто на допир. Откако ќе го извадите од рерната, оставете го да се олади неколку часа, а потоа исечете го на парчиња.

Прочитајте и...  Ања Рубик гола на насловната на „Вог“, прати силна порака за абортусот

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Пачавуре, колач со готови кори и шербет од портокал (РЕЦЕПТ)

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Пита со говедско и пилешки гради (РЕЦЕПТ)

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Флија, кора по кора – без сукање!

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Пита со говедско и пилешки гради (РЕЦЕПТ)

 

 

Поврзани вести

Никој не ја препозна Ријана: Го покри цело лице, но тетоважите ја издадоа!

Слободен Печат

Немате 500 евра во џеб, а носите брендирана облека: Марија Шерифовиќ без влакна на јазикот!

Слободен Печат

ВИДЕО+ФОТО: Бодибилдер се ожени со секс кукла – Се запознале во бар, а после 8 месеци „врска“ ја запросил

Слободен Печат

ФОТО: Уна Чолиќ, Миа Бјелогрлиќ, Ела Дворник… Погледнете какви ќерки имаат познатите личности од Балканот

Слободен печат

ФОТО: Тамара Тодевска стави нова тетоважа, овојпат не е стих од химната…

Ирена Трајкова

ВИДЕО: Зошто се расплака Дуа Липа?

Слободен Печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian