7 C
Скопје

Tag : леб

Магазин Магазин слајдер Храна

ВИДЕО | Рецепт за леб со путер: Воздушен и мек, а притоа останува свеж три дена!

Слободен печат
Овој празничен ден искористете го да направите еден популарен рецепт за домашен леб со путер. Традиционално се прави со путер, но може и со маргарин,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Новак Ѓоковиќ ја покажа празничната трпеза: Поради еден детаљ фановите се пошегуваа со него!

Слободен печат
Најдобриот тенисер во светот на социјалните мрежи реши да сподели дел од божиќната атмосфера од неговиот дом со неговите фанови. Само поради еден детаљ на...
Вести Економија

Дали ковид-кризата ќе ја зголеми цената на храната?

МИА агенција
Кризата предизвиканата од КОВИД-19 ја зголеми цената на пченицата која претходно се движеше од 11 до 13 денари за килограм, а сега е меѓу 14...
Магазин Магазин слајдер Храна

Бидете креативни: Појадокот не мора да биде едноличен

Слободен печат
Готовите печива, како ѓевречиња, кифли и слично, кога ги купувате за семеен оброк, не мора секогаш да ги комбинирате на ист начин. Еве идеи како...
Магазин Магазин слајдер Храна

Трик со кој ќе го преполовите бројот на калории на обичниот бел леб

Слободен печат
Ако сте навикнати да јадете леб со секој оброк, а од друга страна сте загрижени за вишокот калории што ги внесувате, експертите споделија трик што...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Кулач, леб со сода и јогурт (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Освен егзотични овошја, увезуваме и леб со продолжен рок на траење

Во првата половина од оваа година, за увоз на храна се потрошени над 331 милиони евра, додека од извоз сме заработиле двојно помалку (164 милиони...
Забава Магазин Магазин слајдер

Секој леб не дебелее: Калориски водич на видови на леб и препораки за диета

Слободен печат
Кога некој мисли на леб, веднаш го исклучува фактот дека токму лебот може да биде сојузник во диетите и во здравата исхрана. Во реалноста, ова...
Магазин Храна

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски
Едноставен рецепт за вашите нови омилени лепчиња… Состојки: 500 гр брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 300 мл топла вода ¼ коцка свеж квасец...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Слободен печат
Искористете го стариот леб до последна трошка… Состојки: 500 грама стар леб исецкан на мали коцки, 150 грама сирење, 4 јајца, 200 мл јогурт, 150...