7 C
Скопје

Tag : брашно

Вести Македонија Слајдер

„Политика”: Српската „Житоунија” бара укинување на маркиците за извоз на брашно во С. Македонија и БиХ

Слободен печат
Деловното здружение „Житоунија” предложи Србија да покрене иницијатива до владите на Северна Македонија и на Босна и Херцеговина за укинување на прописите со кои се...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Хрватска кујна – Рударска греблица (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Во 2007 година, хрватското Министерство за култура прогласи подготовка на рударскa греблица за нематеријално културно богатство. Подготовката на оваа „тенка торта“ е поврзана со историјата...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Црногорска кујна – Качамак со кајмак (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Црногорската национална кујна повеќето луѓе веројатно ги потсетува на традиционалните приморски јадења подготвени на различни начини. Црногорските специјалитети се разликуваат во однос на природното опкружување...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Кулач, леб со сода и јогурт (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Српска кујна – Не се тиганици, туку приганици (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Српската кујна е исклучителен белег на српскиот народ, а нивното гурманство и страста кон храната ја прави посебна. Во минатото, во српските села името за...
Магазин Магазин слајдер Храна

Кралот на тортите: Бели ледени коцки – рецепт!

Васко Спасоски
Состојки: За кремот: – 1 л млеко – 7 жолчки – 7 лажици шеќер – 2 кесички ванилин шеќер – 9 лажици брашно – 250...
Магазин Магазин слајдер Храна

Занимација за ова попладне – Брзо и неодоливо вкусно: Колаче со кокос за кое не ви е потребно брашно и шеќер (ВИДЕО)

Слободен печат
Доколку сте љубител на оние брзи рецепти за колачи кои бараат мал труд и време, ова е совршениот рецепт за вас. Затоа денес ви претставуваме...
Магазин Храна

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски
Едноставен рецепт за вашите нови омилени лепчиња… Состојки: 500 гр брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 300 мл топла вода ¼ коцка свеж квасец...
Магазин Магазин слајдер Храна

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Состојки: квасец 250 мл вода 390 г брашно 1/4 супена лажица сол 1 лажица масло 2 лажици јогурт За филот: 400 г спанаќ 200 г...
Живот Магазин Храна

Како до совршено тесто за пица?

Слободен печат.
Од почетници до умешни готвачи, едногласно е мислењето дека тестото (подлогата) на пицата е најважниот дел од правење на овој италијански деликатес. Крцкава, кружна или...