20.8 C
Скопје

ВИДЕО: Најдобрите вежби за вратот – Потребни ви се само 10 минути за да и кажете збогум на болката засекогаш!

Со цел да се спасите од неподносливата болка во пределот на вратот, потребни ви се само 10 минути дневно.

Поради современиот начин на живот и времето кое го поминуваме во седечка позиција се појавуваат неподносливи болки во вратот. Покрај тоа и неправилното држење на телото и положбата во која спиеме можат да доведат до ова непријатно чувство.

Се повеќе луѓе се измачуваат со овој проблем, но добра вест е дека постојат вежби специјално креирани за вратниот дел, кои можат да ја отстранат напнатоста засекогаш.

Многу се едноставно, а за изведувањето ви се потребни 10 минути. Веќе после една недела ќе забележите дека интензитетот на болка е значително намален. Освен болките во вратот, овие вежби ќе ја отстранат и непријатноста во рамената, но и ќе го подобрат држењето на телото.

Овој мини тренинг за вратот би требало да стане ваша утринска рутина, а инструкторите и физијатрите препорачуваат да се прави минимум 4 пати неделно.

Вратот е важен дел од телото, посветете му внимание, нема повеќе изговори, потребни ви се само 10 минути!

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар