• вратот

ВИДЕО | Чешки полицаец задавил Ром со колено врз вратот среде бел ден

Владата на Чешка ја поддржала полициската акција, нагласувајќи дека не станува збор за „чешки Флојд“, откако се појави видео од полицаец кој држи колено на рамената и вратот на Ром, кој подоцна починал, објави Би-Би-Си. Здруженијата на Ромите биле шокирани од видеото снимено од прозорец во северозападниот град Теплице во саботата. Тројца полицајци го опколиле …

ВИДЕО | Чешки полицаец задавил Ром со колено врз вратот среде бел ден Read More »