ВИДЕО | Методата на познатата докторка Џо: Секое утро правете ги овие вежби и ослободете се од болката во грбот и вратот!

Фото: Профимедиа

Некогаш наједноставните решенија се и најефикасни…

Речиси секоја втора личност има проблеми со болки во вратот и грбот. Современиот начин на живот, работата на компјутерот и долгото седење доведува до чести проблеми со лумбалниот и делот кај рамената, а овие болки можат да го нарушат квалитетот на животот и да направат некои едноставни активности да станат исклучително напорни.

Доколку сакаме да ја елиминираме болката неопходно е да ги зајакнеме мускулите на грбот и да го поправиме држењето на телото, а тоа најдобро се постигнува со вежби, истакна познатата докторка Џо.

Доктор Џо е физијатар со долгогодишно искуство која на својот Јујтјуб-канал споделува вежби кои можат да ни помогнат да се ослободиме од непријатноста и чувството на вкочанетост.

Овие, на изглед едноставни движења можат значително да ги намалат болките и да ви помогнат да фукционирате нормално.

За изведување ќе би биде потребна една фитнес трака и топка. Овој тренинг се состои од 10 вежби и потребно е да ги правите секое утро, без исклучок.

Како изгледаат вежбите, погледнете во следното видео…

Видео на денот