„Топ Ган: Маверик“ го симна „Титаник“ од тронот на најуспешни филмови на сите времиња

Том Круз во „Топ Ган: Маверик“/Фото: Принтскрин/IMDb колаж

Блокбастерот „Топ Ган: Маверик“ на Том Круз ги руши сите рекорди, а сега му одзеде и важна титула на еден од најпопуларните филмови на сите времиња, „Титаник“.

Top Gun: Maverick/Фото: IMDB-принтскрин

Освен тоа што беше прогласен за најуспешен филм во 2022 година и најуспешен филм во кариерата на Круз, новиот „Топ Ган“ заработи 662 милиони долари на американските кино-благајни, надминувајќи го „Титаник“, кој само во Америка заработи 660 милиони долари, пренесува „Вариети“.

Со вкупна заработка на благајните од излегувањето на филмот, а заклучно со минатиот викенд, новиот „Топ Ган“ го зазеде седмото место на листата најуспешни филмови на сите времиња во САД, одземајќи му ја престижната титула „Титаник“.

„Титаник“/Фото: Профимедиа
„Титаник“/Фото: Профимедиа

Долгоочекуваното продолжение на филмот доби пофалби од критичарите и покрај забелешките дека не е во допир со реалноста: „’Топ Ган: Маверик’ е сè она што критичарите велат дека е – забавен, возбудлив, ода на индивидуалната храброст и, на неколку места, вистински трогателен. Но, исто така, е длабоко луциден филм кој, и покрај тврдењата за реализам (актерите летаат во вистински авиони), дава прилично нереална слика“, напиша slate.com.

Освен големиот успех на кино-благајните, новиот „Топ Ган“ ги сруши и предрасудите. Имено, многу мажи признале дека плачеле додека го гледале филмот.

Иако новиот блокбастер незапирливо се искачува на американските топ-листи, сепак, трката не е завршена. Имено, на глобално ниво, „Топ Ган: Маверик“ досега има заработено 1,3 милијарди долари, додека вкупната глобална заработка на „Титаник“ е 2,2 милијарди долари.

„Top Gun: Maverick“ заработи 134 милиони долари за време на викендов

Враќање на Маверик: Том Круз го најави новиот „Top Gun“! (ВИДЕО)

ВИДЕО: Том Круз направи вистинско шоу на најочекуваната премиера на годината

ФОТО | Кејт Мидлтон беше главна ѕвезда на премиерата на „Top Gun: Maverick“

Видео на денот