-2 C
Скопје

Tag : кино

Вести Свет

Здравствената криза ја зголеми потрошувачката на филмови, ТВ серии, музика, видео игри преку интернет во 2020 година

Илинка Иљоска
Филмови, ТВ серии, музика, видео игри … 83 отсто од француските корисници на интернет потрошиле барем едно нематеријализирано културно добро, според барометарот објавен денес од...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

ВИДЕО | Вторничко домашно кино – Ова попладне погледнете некој од најбруталните хорори

Слободен печат
Вторник е ден резервиран за хорор филмовите – се шегуваме, но зошто да не биде така? Раздвижете си ја малку енергијата и уживајте ова попладне...
Културен печат

Ретроспектива на Кинотеката за 2020: Година што, сепак, „не ја изедоа скакулците“

Тони Димков
Екипата на Кинотеката на РСМ поднесе јавен отчет на сето она што го реализираше во престапната 2020 година, која беше во знакот на здравствената криза...
Вести Македонија

Викендов прво летно „Драјв ин” кино во Охрид

МИА Агенција
Во Охрид овој викенд првпат ќе се одржува летно авто кино, со проекција на познати филмови што вљубениците во седмата уметност ќе можат да ги...
Културен печат

Кинотека: Летното кино го добива називот „Мирно лето“

Тони Димков
Пред 60 години, или летото 1960 година, Димитрие – Рули Османли почнал да го снима филмот „Мирно лето“, што значи дека следната година ќе го...
Вести Свет

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат
Кинеските власти дадоа зелено светло за отворање на кината речиси шест месеци откако на сила стапи забраната заради епидемијата на коронавирусот. Љубителите на филмови од...
Култура

Кинокултурата после корона: Се очекува бум во киносалите

Слободен печат
Веројатно никој не претпоставуваше како ќе се одвиваат нашите животи со ширењето на вирусот Ковид-19, ниту, пак, кога и како ќе заврши. На затворањето на...
Културен печат

Аудиовизуелен сектор: МЕДИА најави помош од пет милиони евра за европските киноприкажувачи

Тони Димков
Пандемијата на коронавирусот ги запре сите културни настани и ги затвори сите театри, галерии и киносали низ Европа во последниве три месеци. Тоа е сериозен...
Вести Живот Забава Магазин Свет Слајдер Филм и ТВ

Генијално: Поради коронакризата, Литванците го претворија најголемиот аеродром во спектакуларно кино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат.
Додека товарен авион одлета од писта на аеродромот VNO во четвртокот во Вилниус, на растоjaние од само сто метри, поголем број луѓе гледаа филм од...
Вести Свет

Кината во Кина повторно отворени, билетите 70 отсто поевтини

Слободен печат
Десет големи кинески мултиплекси започнаа заедничка онлајн промотивна кампања со која повторно сакаат да ги привлечат кинеските жители да одат во кино. „Перфект волрд пикчрс“,...