Претставниците на „Јапан Тобако“ задоволни од грчката инвестициска клима

Архива на СП

Претседателот на Jaпан Toбако Инк (JT), Mутсуо Иваи, го пофали раководството на грчката влада за промовирање на средина поволна за инвестиции за време на неодамнешната посета на Токио на премиерот Киријакос Мицотакис, се вели во соопштението на JT во средата, овјави Катимерини.

За време на официјалната средба меѓу Мицотакис и членовите на Јапонската бизнис федерација (Кејданрен), Иваи ја изразил својата благодарност до раководството на грчката влада за промовирање средина поволна за инвестиции.

Покрај тоа, Мицотакис го поздрави ЈТИ во Грција за извозните перформанси, додека шефот на Економската канцеларија на премиерот, Алекс Пателис, се осврна на важноста на извозните активности за грчката економија. Грчкиот премиер ја пофали ЈТ за поддршката на тутунопроизводителите и нејзиниот придонес, како долгорочен и сигурен откупувач на листови од тутун, за зачувување на работните места во земјоделството, но и за нејзините перформанси на полето на задоволството на вработените, добивајќи највисоки дистинкција како водечки работодавач во Грција.

Мицотакис, исто така, изрази надеж дека јапонските компании дополнително ќе ги промовираат инвестициите во Грција и ќе ја задржат волјата да продолжат да имаат ниво на интеракција засновано на добра волја, што е секогаш политика на грчката влада.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот