-2 C
Скопје

Tag : Тутун

Вести Македонија Слајдер

Мирчески: Досега се откупени 24.800 тони тутун по просечна цена од 164 денари за килограм, да се откупи и вишокот

Слободен печат
Да не се продолжува рокот за откуп на тутунот за цел месец, зашто ќе се направи проблем за новата реколта, бара Иницијативниот одбор на тутунарите кој...
Вести Економија

Кој ќе ја реши тутунарската мака

МИА Агенција
Во време кога уште се дебатира кога ќе заврши откупот на тутунот, а се бара продолжување на законскиот рок за откуп, во една од најпроблематичните...
Вести Македонија

Сојуз на земјоделски здруженија: Прво откуп на тутунот, измени на Правилникот за тутун, па нови договори

Слободен печат
 Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта,...
Вести Регион Слајдер

Во Србија е уапсен Насер Кељменди, најголемиот наркобос на Балканот

И.И.
Насер Кељменди (63), кој беше приведен денес во Лозница, е добро познат во јавноста затоа што американската ДЕА го карактеризираше како најголем регионален наркобос. Почнал...
Вести Македонија

Запленети 146.278 килограми тутун без платена акциза, Буџетот оштетен за над 4,7 милиони евра

Слободен печат
Царинската управа заплени 146.278 килограми увезен необработен тутун, пуштен незаконски во промет, без платена акциза во износ од 281.585.150 денари. Како што соопшти денеска директорот...
Вести Македонија

Откупот на тутунот ќе продолжи до 31 март, петте милиони евра да бидат ковид-мерка, а не исплата на разликата во цена

Слободен печат
До 31 март ќе биде продолжен рокот за откупот на тутунот, договорија денеска производителите, компаниите и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа. Договорените...
Вести Економија

Заев: Државна помош за земјоделските стопанства кои се занимаваат со тутунско производство

Слободен печат
Стратегијата за производство на тутун за периодот 2021-2027 година заедно со акциониот план е усвоена од страна на Владата на 43-тата седница. Информацијата на својот...
Вести Македонија

Откупувачите да не го преземаат тутунот според шифри, туку по класи, реагираат производителите

Слободен печат
Тутунот во најпроблематичните региони да се откупува и во сабота, а родот да се презема по класи, не според шифри како што прават некои откупувачи,...
Вести Македонија

Комисиска расправа за состојбата на тутунот од реколтата 2020-2021

Слободен печат
Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство, на која пратениците треба да ја разгледаат Информација за...
Вести Македонија

Комисијата за земјоделство ги усвои предлог-законите од дневниот ред, во тек расправата по Информацијата за тутунот

Слободен печат
Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на денешната седница ги усвои сите шест предлог-закони од дневниот ред. Предлог-законите поминаа без дискусија. Пред членовите на...