Пад на невработеноста во Шпанија за прв пат од февруари

Сепак 3,77 милиони луѓе и понатаму се без работа во земјата, што пак е за 761.601 лице повеќе во споредба со истиот месец претходната година.

Се поголем број компании во Шпанија повторно почнаа да работат по повеќемесечниот прекин поради мерките за спечување на ширењето на епидемијата од корона вирусот, а со тоа за прв пат од февриари, во јули е забележано намалување на невработеноста во здемјата, се вели во податоците на Министерството за труд.

Бројот на граѓани во Шпанија кои се регистрирани како невработени изминатиот месец се намалил за 2,33 отсто во однос на месец јуни, или за 89.849 лица, што пак е најголем пад забележан за еден месец уште од јули 1997 година, пишува „Ројтерс“.

Сепак 3,77 милиони луѓе и понатаму се без работа во земјата, што пак е за 761.601 лице повеќе во споредба со истиот месец претходната година.

Прочитајте и...  Осомничениот го признал нападот пред „Шарли ебдо" во Париз

Секторот земјоделство стабилен

– Растот на вработувањата укажува на силно опоравување на економските активности, напиша на „Твитер“ министерката за труд Јоланда Диаз.

Невработеноста забележа пад во сите сектори, освен во секторот земјоделство каде пак е забележан раст од 5,9 отсто поради привршувањето на бербата на овочките.

Бројот на невработени во јуни пораснал за 0,13 отсто, иако беа укинати ковид мерките со кои беа воведени ограничувања на ниво на целата држава.

 

Прочитај повеќе

„Прв до врв” по осми пат на Водно

Слободен печат

Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Слободен печат

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат