18.8 C
Скопје

Tag : опоравување

Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Наташа од Гевгелија ја победи зависноста од хероин од тинејџерскиот период и сега е успешна жена, сопруга и мајка на три деца: Од дното повторно до врвот со мали чекори и упорност

Мими Стојановска
Велат дека кога ќе го допреш дното, единствено можеш да почнеш да се искачуваш нагоре. Или пак…да останеш таму долу. Оваа животна приказна е за...
Вести Економија Слајдер

ММФ: Централните банки и владите ветија 19,5 билиони долари за глобалната економија од избивање на корона-кризата

Слободен печат
Од почеток на пандемијата на ковид-19, Владите и Централните банки во светот ветија дека ќе издвојат 19,5 билиони американски долари за поддршка на глобалната економија,...
Вести Економија

Пад на невработеноста во Шпанија за прв пат од февруари

Слободен печат
Се поголем број компании во Шпанија повторно почнаа да работат по повеќемесечниот прекин поради мерките за спечување на ширењето на епидемијата од корона вирусот, а...
Вести Економија

Германија очекува голем раст на БДП во овој квартал

Слободен печат
Економскиот институт „DIW“ од Берлин очекува закрепнување на германската економија во тековното тримесечје по падот предизвикан од пандемијата на новиот коронавирус. Германската економија веројатно ќе забележи...
Вести Економија

Индустриските производители бараат владата во Италија да дозволи отпуштање на работници

Слободен печат
Италијанските власти како една од мерките за опоравување на економијата во земјата по пандемијата од Ковид – 19 и економската криза забранија затворање на работни...
Вести Економија

Најсилната европска економија полека „се исправа на нозе“

Слободен печат
Експертите соопштија кога очекуваат Германија да излезе од кризата предизвикана од пандемијата од корона вирусот. Околу 2,85 милиони германци останаа без работа, а невработеноста во...
Вести Економија

„Дајмлер“ бележи загуба од 1,9 милијарди евра во вториот квартал

Слободен печат
Германската компанија „Дајмлер“, производител на луксузните автомобили „Мерцедес – Бенз“ и „Фрајтлајнер“ камионите, регистрираше загуба од 1,9 милијарди евра во вториот квартал годинава. Причина за...
Вести Економија

Ле Мер: Економијата во франција со раст на БДП од 8 отсто во 2021.

Слободен печат
Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер најавува опоравување на економијата во Франција во 2021 година. Неговите очекувања се дека значителен пораст на францускиот БДП...
Вести Економија

Европските берзи зајакнаа по „историскиот договор“

Слободен печат
Индексите на европските берзантски фјучерси утрово забележаа пораст откако лидерите на Европската унија постигнаа „историски“ договор за планот за опоравување на економијата. Претседателот на Европскиот...
Вести Економија

Конте: Или сите ќе бидеме победници или сите губиме

Слободен печат
– Или Европската унија ќе извојува победа во целина или ќе претрпи загуба во целина од предложениот Фонд за опоравување од пандемијата, изјави италијанскиот премиер...