Tag : невработеност

Вести Економија

ОЕЦД: Невработеноста ќе расте во голем дел од развиените земји

Слободен печат
Кризата предизвикана од коронавирусот ќе ја зголеми невработеноста во голем дел од развиениот свет далеку над нивото од времето на глобалната финансиска криза во 2008...
Вести Економија

Австрија бележи пад на бројот на невработени

Слободен печат
Бројот на лица кои бараат работа бележи константен пад, откако во екот на епидемијата од корона вирусот во Австрија бројот на невработени достигна рекорден половина...
Вести Економија

Масовни отпуштања од работа во Германија

Слободен печат
Германскиот експерт Роланд Бергер предупредува дека во Германија, паралелно со кризата од пандемијата предизвикана од новиот корона вирус Ковид – 19, бројот на невработени лица...
Вести Свет

Рекорден пад на невработеноста во САД во јуни, Трамп задоволен: Тоа е доказ дека економијата се опоравува

Слободен печат
САД во јуни продолжија со отворањето на економијата па стапката на невработеност падна на 11,1 отсто, објави министерството за труд. Економистите според анкетите очекувале стапка...
Вести Економија

Во Италија само во мај без работа останале 84 илјади работници

Слободен печат
Повеќе од половина милион луѓе во Италија ги загубија своите работни места од февруари до мај годинава, како резултат на пандемијата на Ковид-19 и економската...
Вести Економија

Рестриктивните мерки ја зголемија стапката на невработеност во Еврозоната

Слободен печат
Бирото за статистика на Европската унија, Евростат, денеска соопшти дека невработеноста во 19-члената евро-зона се зголемила на 7,4 отсто во мај – од 7,3 отсто...
Вести Свет

Европската комисија предупреди на пораст на невработеноста кај младите за време на пандемијата

Слободен печат
Европската комисија ги повика државите на ЕУ да се борат против невработеноста меѓу младите која во последните неколку месеци поради пандемијата се искачи на многу...
Вести Свет

Во САД сѐ повеќе барања за надомест за невработеност

МИА Агенција
Минатата недела во САД биле поднесени 1,48 милиони барања за надомест за невработеност, што значи дека бројот на луѓе кои остануваат без работа поради пандемијата...
Вести Регион

Балкански барометар: Невработеноста најголем проблем, најкорумпирани политичките партии и судството

Слободен печат
Членството во ЕУ го поддржуваат 59 отсто од граѓаните и 63 отсто од компаниите на Западен Балкан. Невработеноста е се уште најголемиот проблем за голем...
Вести Свет

Обрадор: Само во јуни без работа во Мексико ќе останат 130.000 работници

Слободен печат
Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека во јуни досега во земјата се изгубени околу 85.000 регистрирани работни места и дека до крајот...