6 C
Скопје

Откриени остатоци од најголемото животно кое некогаш одело по Земјата

Остатоци од најголемото животно кое некогаш одело по планетата Земја, откриени се во Аргентина, тврдат научниците од таа држава. Станува збор за непознат вид гигантски диносаурус, кој тежел над 69 тони.

Остатоците од долговратестиот диносаурус се стари над 98 милиони години, процениле научниците. Првите делови од коските откриени се пред осум години, а ископувањата сè уште траат.

Научниците досега успеале да ги одредат приближните димензии врз основа на до сега ископаните остатоци од тој диносаурус и сметаат дека бил поголем од, досега најголемиот познат, титаносаурус. Резултатите од проучувањето на ископаните остатоци неодмна се објавени и во научни списанија.

Научниците сè ште немаат доволно докази со кои ќе потврдат дека се работи за сосема нов вид диносаурус, односно дека нема врска со титаносаурусот, а најголем проблем е локацијата за ископување која е на непристапно место и им ја отежнува работата.

Прочитајте и...  Персонализирани книги за деца: Со труд, верба и мечтаење може да се оствари секоја цел

Поврзани вести

Боби Браун за врската со Витни: Прекумерно се дрогиравме и опивавме

Слободен печат

Редовно пијте јогурт или кефир: Научниците за прв пат откриваат механизам со кој пробиотиците можат да штитат од патогени инфекции

Слободен печат

Хороскопски знаци кои обожаваат прегратки – Со гушкање можете веднаш да ги освоите!

Слободен печат

ВИДЕО | Џим Џармуш сними краток филм за модната куќа „Сен Лоран“: Нереален, мрачен, но и многу шик!

Слободен печат

Почина Хелен Мекрори ѕвездата од „Peaky Blinders“

Слободен печат

ФОТО | Повеќе никој не се сомнева дали е син на Чарлс: Фотографија од 1957-та јасно покажува дека принцот Хари е копија на неговиот дедо Филип

Слободен печат

Остави Коментар