20 C
Скопје

Tag : земјата

Вести Свет

Индија: Нов рекорд на новозаразени е во земјата

МИА Агенција
Индија денеска постави нов црн рекорд со 414.188 нови случаи на коронавирус, поради што премиерот Нарендра Моди се соочува со зголемен притисок да воведе остра...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО+ФОТО: Животот во „последниот слободен град“ во Америка

Слободен печат
Филмот „Земјата на номадите“ дава поглед кон животот на модерните номади, а нивното кралство на слободата е Слаб сити, „последниот слободен град во Америка“. Слаб...
Живот Магазин Магазин слајдер Технологија

Откриени остатоци од најголемото животно кое некогаш одело по Земјата

Слободен печат
Остатоци од најголемото животно кое некогаш одело по планетата Земја, откриени се во Аргентина, тврдат научниците од таа држава. Станува збор за непознат вид гигантски...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Илон Маск: Се надевам дека ќе направивме град на Марс пред да избие Трета светска војна!

Слободен Печат
Илон Маск откри нови планови за создавање град на Марс, кој ќе може да биде целосно самоодржлив и чиј опстанок нема да зависи од Земјата....
Вести Свет Слајдер

НАСА: Астероид на 2 ноември ќе мине крај Земјата

МИА Агенција
Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Како што се наведува, дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1″,...
Вести Регион Слајдер

Црна Гора ги укинува рестриктивните мерки во северниот дел на земјата

МИА Агенција
Сите специјални мерки против ширењето на коронавирусот во општините на северот на Црна Гора ќе бидат укинати од денеска, соопшти Владата на Црна Гора. „Привремените...
Вести Свет

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција
Бројот на заразени со коронавирусот во Русија денеска надмина 400.000, откако во последните 24 часа беа потврдени 9.268 нови случаи. Вкупниот број потврдени случаи во...
Вести Македонија

Од почетокот на епидемијата во земјата направени се 1.771 операции

Од почетокот на епидемијата со КОВИД 19 во земјата направени се 1.771 операции кај пациенти на Хируршките клиники во комплексот „Мајка Тереза“, во Градската Општа...
Вести Македонија Слајдер

Уште еден смртен случај и нови 25 заразени лица со коронавирус во Македонија

Горан Наумовски
Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65...
Вести Македонија

Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Законот за ЈО е од исклучително значење за земјата

МИА Агенција
Во однос на Законот за ЈО ние како Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата сакаме пред јавноста да ги реафирмираме нашите ставови. Законот за...