Новиот Volkswagen Touareg сега достапен и со V8 мотор со 900 Nm!

Најмоќниот Volkswagen од сега е достапен за нарачка со V8 TDI мотор. Со 310 kW / 421 КС, тој е еден од најмоќните SUV со дизел мотори во светот.

Ова 4.0-литарско осум цилиндрично возило има максимален вртежен момент од 900 Nm – ставајќи го на исто ниво со спортските супер-автомобили. Без разлика дали возите со мала брзина или на автопат, оваа моќност обезбедува врвни карактеристики на погонот и го прави Touareg V8 TDI сигурен партнер во секојдневна употреба.

Како и кај V6 моторите на производна линија, новата V8 верзија исто така ги исполнува барањата на стандардот Euro 6d TEMP.

Touareg V8 TDI ја покажа својата неоспорна динамична природа во своето забрзување од 0 до 100 км / ч за 4,9 секунди.

Прочитајте и...  Почетокот на владеењето на кралицата Елизабета Втора го одбележале паѓањето на Бртанската империја и сиромаштијата во државата: Зошто само Британија уште го практикува крунисувањето?

Тоа ги прави своите карактеристики јасни и во други области: дали се користи за влечење на приколки со коњи, чамци или градежна опрема, неговата максимална влечна моќ е 3,5 тони, што во комбинација со постојаниот погон на сите тркала 4MOTION, го прави идеално влечно возило за работа или рекреација.

Прочитај повеќе

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ќе ви ги стопли срцата: Прегратката на овие момчиња ќе ви докаже колку бојата на кожата не е важна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„За некои луѓе црните животи не вредат“ – Ештон Кучер со солзи се огласи на Инстаграм (ВИДЕО)

Слободен печат

Го повикав човекот со кого ме изневеруваше сопругата: Сè одрекуваше, а мене целиот град ми се смееше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Миленикот на Холивуд сепак има мана: Не можел да го запамети името на филмот, па морале да го сменат

Слободен печат

Франц од Нокаут и неговата сопруга Ема во Лос Анџелес го прославија првиот роденден на Мелоди! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЕДУЦИРАЈ СЕ: Предлог книжевни дела кои обработуваат теми поврзани со расизмот (I дел)

Слободен печат.

Во вилата на Ражњатовиќ се слави на големо! Трубачи влегоа во домот, Цеца игра на маса и пее на цел глас, Вељко ја кити музиката со пари (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Сопругата на фудбалерот на Реал Мадрид не мирува: Софија Милошевиќ во третиот месец од бременоста се „соблече“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од синовите на славната тенисерка и фудбалерот – Папараците ја уловија Ана Ивановиќ на прошетка со синовите Леон и Лука! (ФОТО)

Слободен печат