14 C
Скопје

Tag : дизајн

Културен печат

Поздрав од Скопје: Десет дизајнерски приказни од „Шизик на ризик“

Тони Димков
Mакедонскиот лајфстајл бренд „Шизик на ризик“ неодамна објави сет од десет разгледници со наслов „Поздрав од Скопје“, наменет за скопјани, за туристите во Скопје, но...
Културен печат

Конкурс за плакат: Дизајн на Катја Штркова ќе го најавува „Здраво млади“

Тони Димков
Тимот на МКЦ ги објави резултатите од конкурсот за дизајн на плакат за Фестивалот на нова музика „Здраво млади“ во 2021 година. На конкурсот пристигнале...
Културен печат

„Арс Ламина“ ја промовираше книгата „Македонски визуелен идентитет“ од Гордана Вренцоска

Тони Димков
Фокусот на книгата „Македонски визуелен идентитет“ од Гордана Вренцоска е посочен во поднасловот „Дизајнот како можност за еволуција на традициите од визуелното културно наследство“. Книгата...
Магазин Магазин слајдер Семејство

ВИДЕО | Слободно украдете некоја идеја: Мал, модерен и удобен стан, а има само 24 квадрати

Слободен печат
Малите станови се поевтини и штедливи, но претставуваат и предизвик кога станува збор за нивното уредување. Екипата од Јутјуб каналот „Never Too Small“ покажа како...
Ви Препорачуваме Културен печат

Браво сине! – Проектот „Современи бајки од Македонија“ го привлече интересот на дизајнерите и на илустраторите

Тони Димков
Отворениот повик за изработка на креативни илустрации за најновиот проект „Современи бајки од Македонија“ на Движењето за креативност „Иво Лауренчиќ“ – „Браво Сине!“ и издавачката...
Жена Магазин Магазин слајдер

‘Technicolor’/ Нова капсулна колекција на Росица Мршиќ

Слободен печат
Модната дизајнерка Росица Мршиќ создаде капсулна колекција која ја одразува нејзината визија за потребите на времето кое го живееме: топла, опуштена, секојдневна а во исто време колекција...
Спорт Фудбал

ФОТО: Откриен дизајнот на дресовите на Барселона за следната сезона

Слободен печат
На социјалните мрежи се појави дизајнот на дресот на Барселона со кој неговите фудбалери ќе играат на домашен терен наредната сезона. Производителот на спортска опрема...
Жена Магазин Магазин слајдер Семејство

ГАЛЕРИЈА | ПРЕД И ПОТОА: Слобода во уредувањето на просторот за домување

СП.
Реновирањето на станот започна со репроектирање на постојната состојба која не ги задоволуваше стандардите за станбено живеење на четиричлено семејство. Новопроектираната состојба подразбира поставување на...
Културен печат

Промоција на СЏФ-календарот: Пригодно и пријатно онлајн дружење

Тони Димков
Скопскиот џез-фестивал ги промовираше календарите за 2021 година. Во нормални услови промоцијата се случува со многубројни посетители и џез-концерт на македонски изведувачи, но годинава поради...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Мајли Сајрус: Користам секс играчки за дизајн на ентериерот

Слободен печат
Светски познатата пејачка Мајли Сајрус во неодамнешното интервју откри дека повеќе ја привлекуваат женските тела отколку машките. Имено, славната пејачка призна дека машките тела не...