5 C
Скопје

Tag : фолксваген

Вести Свет

Фолксваген укинува 5.000 работни места

Слободен печат
Големата германска фабрика за автомобили Фолксваген најави план за намалување на работните места без да соопшти без точни бројки, но германските медиуми наведуваат дека веројатно...
Вести Економија

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат
На Фолксваген му се заканува парична казна од над 100 милиони евра (121 милиони долари) затоа што неговата флота на патнички автомобили не ги исполни целите на...
Вести Регион

Астипалеа со помош на „Фолксваген” и грчката Влада ќе се трансформира во зелен и одржлив остров

И.И.
Малиот грчки остров Астипалеа во југоисточниот дел на Егејското море ќе се претвори во првиот паметен, зелен и одржлив остров, со повеќе електрични возила, преку...
Вести Свет

Фолксваген повлекува 218 илјади лимузини Џета во САД поради истекување на горивото

Илинка Иљоска
Фолксваген повлече повеќе од 218 000 лимузини Џета во САД со цел да се отстрани проблемот со истекување на гориво што може да предизвика пожар....
Вести Економија

Криза во авто – индустријата: „Фолксваген“ за половина година со загуба од 800 милиони евра

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ извести дека во првата половина од 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра како резултат на енормниот пад...
Вести Економија

„Фолксваген” во САД исплати 9,5 милијарди долари за манипулацијата со нивото на издувни гасови

Слободен печат
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген” плати казна од 9.5 милијарди долари како компензација за оштетените сопственици во случајот со маниулација на податоците за составот на штетни...
Вести Економија

Фолксваген инвестира над четири милијарди евра во Кина

Слободен печат
Кинеската економија оствари раст од 3,2 отсто во вториот квартал од годинава, со што стана прва економија во светот која остварува раст по избивањето на...
Вести Економија

Судот пресече: Изманипулираните купци може да го тужат „Фолксваген“ таму каде што го купиле возилото

Слободен печат
Сите кои што купиле автомобил „Фолксваген“ во кој е инсталиранспорниот софтвер за залажување на тестовите за емисија на гасови, може да го тужат производителот во...
Вести Економија

„Фолксваген“ се откажа од идејата за изградба на фабрика во Турција

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ отстапи од планот да гради нова фабрика во Турција како одговор на падот на потрошувачката за нови автомобили за време...
Вести Свет

Германските автомобилски гиганти бараат помош од државата

МИА Агенција
Најголемите германски производители на автомобили ја повикаа германската Влада да помогне за заживување на побарувачката, бидејќи епидемијата на коронавирусот предизвика загуби во првиот квартал од...