НОВ СТРЕС: После Миа Блажевска, Маленко „удри“ и по Стојановски!

Претходно објавивме дека Александар Маленко испратил допис до Српската пливачка федерација во кој бара да не се дозволи настап на македонските пливачи во Лесковац кои доаѓаат од клубовите кои не се регистрирани во неговата федерација.

Националната пливачка федерација предводена од Александар Филипчев објавија дека Андреј Стојановски на Медитеранскиот Куп КОМЕН на отворени води за пливачи родени 2004/2005 во Ларнака (Кипар), нашиот репрезентативец го освои одличното шесто место во конкуренција на пливачи од Шпанија, Италија, Изарел, Малта и Кипар. Томи Стефановски во категоријата Мастерс (44-49 години) на трката од 2,5 километри го освои првото место.

Резултатот на Стојановски нема да биде вреднуван како официјално време, поради постапките кои ги прави Маленко и „удира“ по децата кои ја претставуваат Македонија на меѓународен план.

Прочитајте и...  Српските фудбалски легенди имаат ќерки вистински убавици (ВИДЕО)

Тој ќе им забрани на пливачите во машка и женска конкуренција да пливаат, доколку не се следат прописите за учество на меѓународните натпреварувања.

Ист ваков проблем имаше и најдобрата македонска пливачка Миа Блажевска на „Комен купот“ во Бургас, Бугарија, односно тогаш Маленко бараше нејзина дисквалификација.

Дефинитивно ситуацијата во македонското пливање излегува „надвор од контрола“, време е институциите да ги преземат работите во свои раце, да не трпат штета нашите пливачки надежи.

Претседателот на вистинската Национална пливачка федерација, Александар Филипчев пред јавноста рече дека е испратена кривична пријава за Маленко, дека се користи со лажни печати, дека пливачките клубови во април на регуларно вонредно собрание донесоа одлука за промена на претседателот.

Прочитајте и...  Интересна приказна, херојот на Ливерпул го добил името по Дивац

Прочитај повеќе

Се јави и Меси: Лажни вести

Слободен печат

Вујовиќ: Само еден човек може да го спаси Вардар

Слободен печат

Тенис сепак ќе се игра, наместо рекет – со џојстик во раката

Слободен печат

Фудбалерите останаа на 68. место на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Интересна приказна, херојот на Ливерпул го добил името по Дивац

Слободен печат

Ова докажува колку му недостига фудбалот на Горан Пандев (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Највлијателните луѓе во светот на тенисот: Рожер, Серена, Новак…

Слободен печат

Меси открива кој фудбалер не смеел да го погледне во очи

Слободен печат

Српските фудбалски легенди имаат ќерки вистински убавици (ВИДЕО)

Слободен печат

Бомба, Обрадовиќ си оди од Фенербахче и доаѓа во Барселона

Слободен печат

Очекувано, кошаркарското ЕП во нов термин

Слободен печат

Револуционарен план на ПСЖ за намалување на платите

Слободен печат