8 C
Скопје

Tag : федерација

Останатo Спорт

АМС ја објави листата на спортски клубови кои добија ваучери

Слободен печат
Согласно ранг листите и бодовите доставени од страна на националните спортски федерации, Агенцијата за млади и спорт ги објави на својата веб страна Листите за...
Вести Македонија

Стипендии за додипломски студии на Московскиот државен институт за меѓународни односи

Слободен печат
Московскиот државен институт за меѓународни односи (МГИМО) при Министерството за надворешни работи на Руската Федерација е спремен да прими две лица од Република Северна Македонија...
Вести Регион

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат
Домот на народите на Парламентот на БиХ денеска, по 30 години, го донесе Законот за безбедност при работа што ќе стапи во сила по осум...
Ракомет Спорт

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат
Веќе е објавено дека позитивни на Ковид-19 има во ракометните клубови Голден Арт КЛ7, Радовиш, Струга и Охрид. Поради тоа суперлигашката група „А“ е во...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Дали лизгачките Ангела и Деана Прилепчански се дискриминирани?

Благоја Георгиевски
Дали натпреварувачките во уметничко лизгање Ангела (16) и Деана (14) Прилепчански веќе подолго време се дискриминирани од Федерацијата за лизгачки спортови на Македонија (ФЛСМ) и...
Кошарка Спорт

КФСМ: МЗТ се почувствувал потценет и загрижен, федерацијата не е таа која го доделува пехарот!

Слободен печат
Досега многу ретко, подобро речено речиси воопшто, како една вистинска професионална организација, раководството на федерацијата, не сакаше да реагира на сите оние пишувања, толкувања, коментари,...
Кошарка Спорт

ФИБА: Во Скопје ќе се одржи кадетското ЕП во 2021 година!

Слободен печат
На седницата на Бордот, потврдена е пријавата на нашата федерација за организатор на Европското првенство од Дивизијата „А“ за кошаркари „Под 16“ години. Скопје и...
Кошарка Спорт

МЗТ до Антиќ: Угледајте се на РФМ, помогнете, одврзете го ќесето!

Слободен печат
И кошаркарскиот клуб на МЗТ Скопје Аеродром со голема доза на љубомора како што информира вчера ја проследи информацијата што побуди голем интерес во спортската...
Кошарка Спорт

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Слободен печат
Кошаркарите и кошаркарките, генерации родени 2007 и 2008 година, кои беа одбрани да бидат дел од кошаркарскиот камп во Маврово, ги поминаа тестирањата од Ковид-19...
Кошарка Спорт

Федерацијата ќе достави дополнителен протокол до кошаркарските клубови

Слободен печат
На иницијатива на раководниот тим на Кошаркарската федерација на С. Македонија, денеска, во хотелот „Парк“ во Скопје беше одржан работен состанок со претставниците на клубовите...