Tag : национална пливачка федерација

Останатo Спорт

Пливачите ги прогласија најдобрите: Миа Блажевска најдобра пливачка, Поп Ацев маратонец

Слободен печат
Пливачката на ПВК Орион, Миа Блажевска Еминова е прогласена за најуспешна пливачка во дури четири категории, постари пионерки, кадетки, младинки и сениорки, додека кај помладите...
Останатo Спорт

Нови рекорди го крунисаа најстариот пливачки митинг во Македонија!

Слободен печат
15 години, најстар пливачки митинг во Македонија, како што и се најавуваше, тоа и се реализира од страна на Националната пливачка федерација. Успешно организиран како...
Останатo Спорт

Националната пливачка федерација организира Зимско национално првенство

Слободен печат
Национална пливачка федерација предводена од претседателот Александар Филипчев на седница на Управниот одбор одржана на 31 октомври ја донесе одлуката за одржување на Зимско национално...
Останатo Спорт

ПВК „Орион“: Не можеме да почитуваме непостоечки субјект!

Слободен печат
Пливачкиот и ватерполо клуб „Орион“ – Скопје ја информира јавноста во однос на непријатните ситуации и проблеми кои ги предизвика поранешниот претседател на Пливачката федерација...
Останатo Спорт

НОВ СТРЕС: После Миа Блажевска, Маленко „удри“ и по Стојановски!

Слободен печат
Претходно објавивме дека Александар Маленко испратил допис до Српската пливачка федерација во кој бара да не се дозволи настап на македонските пливачи во Лесковац кои...
Останатo Спорт

ДО КОГА ВАКА: Маленко си продолжува со лудоста, трпат македонските пливачи!

Слободен печат
Од претходно знаеме дека правата пливачка федерација е онаа предводена од Александар Филипчев кој се води според Централниот регистар. Филипчев кон крајот на јуни пред...
Останатo Спорт

Поп Ацев триумфираше на Велешкиот пливачки маратон

Слободен печат
Евгениј Поп Ацев, член на ПК „Вардар 2018“ кој неодамна ја освои третата светска титула, денеска забележа нова победа овојпат на шестиот „Велешки пливачки маратон“...
Останатo Спорт

Посебно признание за афирмација на спортот за Евгениј Поп Ацев

Слободен печат
Евгениј Поп Ацев трета година по ред триумфира во светската серија на ултраматони. Македонскиот пливач на последниот маратон кој се одржа минатиот викенд во Капри,...
Останатo Спорт

Циркусот продолжува, државата не го признава, а му даде да го организира Охридски маратон

Слободен печат
Циркузот во македонското пливање во борбата за власт никако да заврши, а се чини дека завршницата не е на повидок. Александар Маленко, кој е претседател...
Останатo Спорт

Блажевски: Не сум дел од СП поради бирократија и политика!

Слободен печат
Марко Блажевски (26) е освојувач на три индивидуални НЦАА национални титули во САД, воедно ја претставуваше Македонија на Летните Олимписки игри во 2012 и 2016...