Tag : пливање

Останатo Спорт

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат
На Меѓународниот пливачки митинг „Дубочица Опен” во Лесковац (Србија) поставени се два нови Државни рекорди на Македонија. Пливачката на П.В.К Орион од Скопје, Миа Крстевска...
Останатo Спорт

Маленко: За циркузот со ваучерите, врвните спортисти добија НУЛА денари!

Слободен печат
Од фактот што во Македонија сеуште не се до крај решени проблемите околу македонското пливање, на социјалните мрежи се огласи Александар Маленко по повод доделувањето...
Останатo Спорт

Пливачите ги прогласија најдобрите: Миа Блажевска најдобра пливачка, Поп Ацев маратонец

Слободен печат
Пливачката на ПВК Орион, Миа Блажевска Еминова е прогласена за најуспешна пливачка во дури четири категории, постари пионерки, кадетки, младинки и сениорки, додека кај помладите...
Останатo Спорт

Три аплосутни рекорди на Миа Блажевска Еминова на Зимското национално првенство

Слободен печат
Талентираната македонска пливачка Миа Блажевска Еминова е најуспешна пливачка на Зимското национално првенство кое се одржа изминатиот викенд во базенот „Борис Трајковски“. Блажевска Еминова постави...
Останатo Спорт

Ајкулите на „Бета Шаркс“ со одличен настап на 15. „Немо куп“

Слободен печат
Минатиот викенд на базенот „Борис Трајковски“ во Скопје се одржа 15-от пливачки митинг „Немо куп“, на кој учествуваа 42 клуба  од Македонија, Србија, Албанија, Бугарија...
Останатo Спорт

Наредниот викенд меѓународен пливачки митинг „Немо Куп 2019“

Слободен печат
Националната пливачка федерација предводена од претседателот Александар Филипчев информира дека на 30 ноември и 1 декември ќе се одржи пливачкиот меѓународен натпревар „НЕМО КУП“, оваа...
Забава Магазин

Мечка спаси младенче од давење и покажа дека мајчинската љубов е најсилна! (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден човек случајно успеал да сними неверојатна глетка на едно езеро. Мајка мечка и две мали мечиња се обидувале да го препливаат езерото. Тој нагласил...
Останатo Спорт

Националната пливачка федерација организира Зимско национално првенство

Слободен печат
Национална пливачка федерација предводена од претседателот Александар Филипчев на седница на Управниот одбор одржана на 31 октомври ја донесе одлуката за одржување на Зимско национално...
Останатo Слободна ТВ Спорт

ИНТЕРВЈУ: Миа Блажевска Еминова – голема пливачка надеж и вистинска рекордерка! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан
Миа Блажевска Еминова (14), една од најталентираните македонски пливачки, зад себе има уште една „златна“ година со освојување медали од меѓународните турнири, а постепено поставуваше...
Останатo Спорт

Доцни исплатата на наградите од Охридскиот маратон: Пливачите си ги бараат парите

Благоја Георгиевски
Неколкумина странски пливачи, учесници на Охридскиот маратон 2019, тврдат дека се уште не им се исплатени парите од наградниот фонд што ги заслужиле со пласманот...