1 C
Скопје

Tag : пливање

Останатo Спорт

Најтрофејниот олимпиец секојдневно се бори со депресијата

Слободен печат
Сопругата на најдобриот пливач на сите времиња, Мајкл Фелпс, Никол ја отвори душата за американскиот „Тудеј“ и призна дека стравува за сопругот кој се бори...
Останатo Спорт

Бразил во солзи: Од коронавирус почина 14-годишна пливачка!

Слободен печат
Спортскиот свет е во шок откако 14-годишната пливачка Маријана Франклин Фереира почина од коронавирус, пренесува шпанската „Марка“. Младата бразилска пливачка се опорави од коронавирусот пред...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Што крие Александар Филипчев? Претседателот на НПФ, забрани влез на новинар на Слободен печат на Државното првенство во пливање

Марина Дамческа
Претседателот на Националната пливачка федерација на Македонија (НПФ), Александар Филипчев, денеска му забрани влез на новинар на Слободен печат пратен на работна задача да го...
Останатo Спорт

Реакција на Филипчев: Маленко лажно известува, имаме документи кои го докажуваат спротивното!

Слободен печат
Откако Александар Маленко демантираше дека добил условна казна затвор, веднаш дојде и реакцијата од претседателот на Националната пливачка федерација. Александар Филипчев информира дека по давањето...
Останатo Спорт

Демант од ПФСМ на написот „Условна казна затвор за Маленко“!

Слободен печат
Во текот на вчерашниот ден беше објавено дека Основниот кривичен суд Скопје му изрече три месеци условна казна затвор на Александар Маленко поради фалсификување исправи...
Останатo Спорт

ПРОПУСТ: Пливачот Суботиќ е државен шампион, а изоставен од доделувањето стипендија!

Слободен печат
Александра Суботиќ, родителот на ученикот од ОУ „Коле Неделковски“, Емил Суботиќ, поднесе приговор за доделувањето на стипендиите за талентирани спортисти од општинските основни училишта на...
Спорт

ВИДЕО | Филипчев: Маленко се служи со фалсификати, му пуштивме кривична пријава – очекуваме да седне на рочиште и да заврши каде што му е местото

Слободен печат
Во Македонија постои една Федерација признаена од државата која се бави со спортови на вода. Во однос на промената на раководството Маленко се служи со...
Останатo Спорт

Поставени нови седум национални рекорди на митингот „Вардар 2018 Опен“

Слободен печат
Изминатиот викенд на базенот Борис Трајковски се одржа првиот меѓународен митинг „Вардар 2018 Опен“ во организација на пливачкиот Клуб Вардар 2018 од Скопје. На митингот...
Останатo Спорт

Комплетната италијанска пливачка репрезентација во карантин

Слободен печат
Подготовките на италијанската пливачка репрезентација за Олимписките игри во Токио се прекинати бидејќи уште девет пливачи се позитивни на коронавирус. Пливачката федерација на Италија соопшти...
Останатo Спорт

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат
На Олимпискиот базен-Центар вчера се одржа 3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт” во организација на пливачкиот клуб Делфин од Скопје. Ова е прв пливачки натпревар...